oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗୁରୁବାରଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା, ୧୪ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ଏସିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ପୁଣି ବଢି ଚାଲିଛି କରୋନା: ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ବଢୁଛି ମାମଲା

1/08/2021 at 6:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୮ : ସମଗ୍ର ଏସିଆରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ଭଳି ଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ମାମଲା ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଲା। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୈନିକ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଟୋକିଓରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ (୨୦୨୦ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ) ଖେଳ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଭିଏତନାମ ପରି ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ କରୋନା ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏସିଆର ଅନେକ ଦେଶ ନିଜ ନିଜ ସହରରେ ଗତିବିଧି ସୀମିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ଜାପାନ – ଜାପାନରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାର କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜାପାନ ବାହାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଡା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଜାପାନର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଖେଳ ସହ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଜାପାନର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖେଳ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ କାହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଜର୍ଜିଆ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତାଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଜାପାନରୁ ବିତାଡିତ କରାଯାଇଛି।

ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ – ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଜାପାନର ଅବସ୍ଥା ସହିତ ସମାନ। ଶନିବାର ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମୋଟ ୧୮୯୧୨ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୧୭୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସୁଥିବା ୬୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ମାମଲା ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହ ଜଡିତ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା କେବଳ ରାଜଧାନୀ ବ୍ୟାଙ୍କକରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶବ ସେମାନଙ୍କୁ ମେକସିଫ୍ଟ କଣ୍ଟେନର ଏବଂ ରେଫ୍ରିଜରେଟରରେ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ୨୦୦୪ ସୁନାମି ସମୟରେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।
ଚୀନ – କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ଚାଇନାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିବା ପରେ ଚୀନ୍ ନିଜ ଦେଶରେ ଏହି ଭାଇରସକୁ ଶୀଘ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ଅବସ୍ଥା ପୁଣିଥରେ ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ନାନଜିଆଙ୍ଗ ସହରରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ମାମଲା ଆସୁଛି।

ଭିଏତନାମ – ଭିଏତନାମର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସୋମବାର ଠାରୁ ଭିଏତନାମରେ ଗତିବିଧି ଉପରେ କଡା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସହର ହୋ ଚି ମିନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୮ ଟି ସହରରେ ଲକଡାଉନ ଲଗାଯାଇଛି। ଶନିବାର ଦିନ ଭିଏତନାମରେ ୮୬୨୪ ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା।

   Related Posts