scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଜେଡି ଲିଗାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଅପସରି ଯିବାପରେ ବି ସ୍ବଭାବିକ ହେଲାନି କୋର୍ଟ, କାଲି ଜଣାପଡିବ ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପରେଖ

29/10/2018 at 7:07 PM

କଟକ ୨୯|୧୦:  କଟକରେ ଜଣେ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ପୋଲିସର ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗରେ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବେ ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼ ନେଇଛି । ପୂର୍ବଘୋଷଣା ମୁତାବକ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରି ଯାଇଥିବା ବିଜେଡି ଲିଗାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଆଜି କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯିବା ବେଳେ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଓକିଲ ଓ ବିଜେଡି ଲିଗାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଓକିଲମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଫଳରେ ବିଜେଡି ଲିଗାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଆଇନଜୀବୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗନଦେଇ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ।

ବିବାଦୀୟ ମୋଡ଼ ନେଲା ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ । ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ସୋମବାର ଅଧିକ ଜଟିଳ ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲା । ବିଜେଡି ଲିଗାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଯିବା କଥା ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଏଭଳି ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା । ଏମିତିକି ହାଇକୋର୍ଟ ନିକଟରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଆଶଙ୍କା କରି ପ୍ରାୟ ୨୮ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମଧ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ତଥାପି ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଥିବା ଓକିଲ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଓକିଲ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଭିତରେ ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ପୂର୍ବ ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ବିଜେଡି ଲିଗାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସୋମବାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଓକିଲମାନେ । ଫଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇ ନପାରି ବିଜେଡି ଲିଗାଲ୍‌ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଓକିଲମାନଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ତେବେ ଏନେଇ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ଲିଗାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଉପଦେଷ୍ଟା ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ଅସୀମ ଅମିତାଭ ଦାସ ।

ସେପଟେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଓକିଲମାନେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନ ସମ୍ପାଦକ ।
ଏଭଳି ଗଣ୍ଡଗୋଳିଆ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏସନ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ତେବେ ଆଗକୁ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପରେଖ କିଭଳି ରହିବ ଓ ବିଜେଡି ଫ୍ରଣ୍ଟର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଆସନ୍ତାକାଲି କ’ଣ ରହିବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ମିଳିପାରିନାହିଁ । ସେପେଟେ ଆଜି ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇପାରିନାହିଁ ।

   Related Posts