oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାଇରସ୍‌ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜାତିସଂଘ ଭଳି ସଂଗଠନ ଗଠନ କରାଯାଉ : ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ

27/04/2020 at 10:48 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୭।୪: ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ବିତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପରି ସଂଗଠନ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । କୋଭିଡ୍-୧୯ ପରେ ନେତାମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଠନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଆମକୁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଯେ, ଯଦି କେହି ଲ୍ୟାବରେ ସଂକ୍ରାମକ ଭାଇରସକୁ ତିଆରି କରି ଅସ୍ତ୍ର ଭଳି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରେ ତେବେ ତାର ମୁକାବିଲା କିଭଳି କରିବା ।

ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଐତିହାସିକମାନେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିବେ ତେବେ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହା ବଞ୍ଚିଛୁ ତାହା ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ପାଖାପାଖି ହେବ । କାହାଣୀର ମୁଖ୍ୟ ଭାଗ ଯାହା ଆଗକୁ ହେବାକୁ ଅଛି ତାହା ହେବ । ୟୁରୋପର ଅଧିକାଂଶ ଭାଗ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ମହାମାରୀ ଏହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଅତିକ୍ରମ କରିଯିବ । ଅନେକ ଲୋକ ଆଶା କରନ୍ତି ଯେ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସବୁକିଛି ସେହିଭଳି ହୋଇଯିବ ଯେମିତି ଡିସେମ୍ବରରେ ଥିଲା । ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଏହା ଘଟିବ ନାହିଁ । ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ମନୁଷ୍ୟ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସେତେବେଳେ ସମ୍ଭବ ହେବ ଯେତେବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟାଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବ । ସେତେବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବନ ସାଧାରଣ ଢାଞ୍ଚାକୁ ଫେରିପାରିବନାହିଁ ।

ଗେଟ୍ସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦିଓ ସରକାର ଘରେ ରହିବାର ଆଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଖୋଲିଥାଏ, ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ । ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଭିଡ ହେବ ନାହିଁ । ଖେଳଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ଖାଲି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ବିଶ୍ବର ଅର୍ଥନୀତି ଦୁର୍ବଳ ରହିବ, କାରଣ ଚାହିଦା କମ୍ ରହିବ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେନାହିଁ । ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ମହାମାରୀ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବ । ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ପରି ଗତି କରିବେ । ତଥାପି ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ହେବ । ଗରିବ ଦେଶରେ ଯେଉଁଠାରେ ବହୁତ କମ୍ କାମ ଦୂରରେ ରହି କରିହୁଏ ସେଠାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଉପାୟ ମଧ୍ୟ କାମ କରିହେବନାହିଁ ।

ଗେଟ୍ସ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଶୀଘ୍ର ବଢିବ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବନାହିଁ । ନ୍ୟୁୟର୍କ ପରି କୋଭିଡ-୧୯ ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ସହରଗୁଡିକର ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ମାନହଟାନର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଧିକାଂଶ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଇଣ୍ଟେନସିଭ କେୟାର ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧ । ଦଶ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରିପାରନ୍ତି । ଧନୀ ଦେଶମାନେ ଏଥିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଜରୁରୀ ଯୋଗାଣ କେବଳ ବଡ ବିଡରଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଉ । କିନ୍ତୁ, ଧନୀ ଏବଂ ଗରିବ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ସମାନ ଭାବରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ ଯେତେବେଳେ ଯାଏଁ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ସମାଧାନ ଅଥବା ଟୀକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ପରେ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଠନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଜାତୀୟ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଏବଂ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ସଂଗଠନର ମିଶ୍ରଣ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଆଜିର ଯୁଦ୍ଧ ବ୍ୟାୟାମ ପରି, ଏହି ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ନିୟମିତ ‘ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାୟାମ’ କରିବେ । ଏହା ସହିତ, ଯେତେବେଳେ ବି ବାଦୁଡି କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀରୁ ମଣିଷ ଶରୀରରୁ ନୂତନ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ କରିବ ତେବେ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବା । ଏହି ସଂଗଠନ ଆମକୁ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଯଦି କେହି ନିଜ ଲ୍ୟାବରେ ଭାଇରସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରି ଏହାକୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ କରେ ତେବେ ତାର ମୁକାବିଲା କିଭଳି କରିବା । ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଦ୍ବାରା ବିଶ୍ବକୁ ଜୈବଆତଙ୍କବାଦ ଭଳି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ।

   Related Posts