scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମିଜୋରାମ୍‌ରେ ବଦଳିଲା ଭୋଟ୍ ଗଣତି ଦିନ; ରବିବାର ନୁହେଁ ସୋମବାର କାଉଣ୍ଟିଂ

2/12/2023 at 9:45 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୧୨: ମିଜୋରାମରେ ବଦଳିଲା ଭୋଟ୍ ଗଣତି । ୩ ତାରିଖ ବଦଳରେ ୪ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭା ଭୋଟ୍ କାଉଣ୍ଟିଂ ହେବ ।  ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ରବିବାର ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ସୋମବାର ଦିନ ଭୋଟ୍ ଗଣତି କରାଯିବ । ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ ଓ ତେଲଙ୍ଗାନା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ୍ ଗଣତି ସହ ମିଜୋରାମରେ କାଉଣ୍ଟିଂ ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତେବେ ମିଜୋରାମର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ କମିଶନ ଏଠାରେ ମତଗଣନ ତାରିଖ ବଦଳା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ କି ୩ ତାରିଖ ରବିବାର ହୋଇଥିବାରୁ ତାହା ମିଜୋରାମ ପାଇଁ ଖାସ୍‌ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ତେଣୁ ରବିବାର ବଦଳରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦିନରେ ଭୋଟ୍ ଗଣତି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଥିଲା । ଏହାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଭୋଟ ଗଣତି ଲାଗି ନୂଆ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଡିସେମ୍ବର ୪ ତାରିଖରେ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ହେବ । ଏହି ମୁଦ୍ଦା ଉପରେ ଏମଏମଫ, ZPM, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ଦଳର ସହମତି ରହିଛି । ସମସ୍ତ ସଂଗଠନ ମିଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇ ଗଣତି ତାରିଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଅପିଲ୍ କରିଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଭୋଟ୍ କାଉଣ୍ଟିଂ ତାରିଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଭୋଟିଂ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗଣିତ ତାରିଖ ବଦଳିଛି ।

ନଭେମ୍ବର ୭ ତାରିଖରେ ମିଜୋରାମରେ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ  ୭୮.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି । ମୋଟ୍ ୪୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ  ୧୭୪ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଇଭିଏମରେ ସିଲ୍ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତା ୪ ତାରିଖ ସୋମବାର ଦିନ ଭୋଟ୍ ଗଣିତ ହେବ ।

   Related Posts