oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଜନାଦେଶ : ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭୋଟ ଗଣତି ଜାରି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି

23/12/2019 at 7:58 AM

ରାଞ୍ଚି ୨୩।୧୨: ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳ । ସକାଳ ୮ଟାରୁ ମତଗଣନା ଜାରି ରହିଛି । ୮୧ ସିଟ୍  ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୩୦ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହୋଇଛି ।  ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ମହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେପି ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତିମୋର୍ଚ୍ଚା । ଭୋଟ ଗଣତିକୁ ନଜର ରଖି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି କରାଯାଇଛି ।

ଜେଏମ୍‌ଏମ୍‌ ୪୩ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଆରଜେଡି ୩୧ ଆସନ ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିଲେ । ସେହିପରି ବିଜେପି ୭୯ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ  ଦେଇଥିଲା । ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୧୪ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୧୧ଟି ଦଖଲ କରିଛି । ତେବେ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ଏକଜିଟ ପୋଲ ରିପୋର୍ଟ କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ବିପକ୍ଷରେ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏବିପି-ସି ଭୋଟର ତଥ୍ୟ ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଜେଏମ୍ଏମ୍‌ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଆରଜେଡି ମେଣ୍ଟକୁ ୩୫ଟି ସିଟ ମିଳିବ । ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଯିବ ୩୨ ଓ ଏଜେଏସୟୁ ପାଇବ ୫ଟି ଆସନ । ସେହିପରି ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ବିଜେପି ବିପକ୍ଷରେ ଯାଉଛି । ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ୩୮ରୁ ୫୦ଟି ଆସନ ଏହି ସର୍ଭେରେ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପିକୁ ୨୨ରୁ ୩୨ଟି ସିଟ୍‌ ମିଳିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

୨୦୧୪ରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୩୭ଆସନରେ ବିଜୟୀ ସହ ସହଯୋଗୀ AJSU ପାର୍ଟିର ୫ସିଟ୍ ସହାୟତାରେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି JMM କୁ ୧୯, କଂଗ୍ରେସକୁ ୬ ଓ ବାବୁଲାଲ ମାରାଣ୍ଡିଙ୍କ ପାର୍ଟି ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିକାଶ ମୋର୍ଚ୍ଚା ବା JVMକୁ ୮ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା, ପରେ JVMର ୬ଜଣ ବିଧାୟକ ଦଳ ବଦଳାଇ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲେ । ସେହିପରି ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନ୍ୟଦଳମାନଙ୍କୁ ୬ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା ।  ଗତ ଥର ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ବାଧିନ ସରକାର ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୪ରେ ୬୬.୫୩% ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ଥର ହାରାହାରି ୬୫.୧୭ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି ।

   Related Posts