Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଘନୀଭୂତ ହେବ ଲଘୁଚାପ, ପ୍ରଭାବରେ ଦୁଇଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ରେଳ ଧାରଣାରୁ ମିଳିଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପରତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫୮୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କନ୍ନଡ ଗାୟକ ଶିବମୋଗା ସୁବାନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ : ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଫୁଲୁଛି ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ
  • ||

ପରସ୍ପର ଶତ୍ରୁତା ଓ ଲଢେଇ ଭୁଲି ଏକାଠି ହୋଇ କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରନ୍ତୁ ସବୁ ଦେଶ: ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ

24/03/2020 at 3:09 PM

ଓ୍ଵାଶିଂଟନ ୨୪।୦୩:  ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମହାସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନିଅ ଗୁଟେରସ ସୋମବାର ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ତତ୍କାଳ ବିଶ୍ଵ ସଂଘର୍ଷ ବିରାମ ଲଗାଇବାକୁ ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମଗ୍ର ଦେଶ ସଂପ୍ରତି ସଶସ୍ତ୍ର ଯୁଦ୍ଧକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରି କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବା ଉଚିତ୍। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵରେ କରୋନାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ ହଜାର ଟପିବା ପରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଏହି ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବରରେ ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ ଉତ୍ପନ ଏହି ଭାଇରସ ସଂପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୧୭୪ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପି ସାରିଲାଣି। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୩ ଲକ୍ଷ ୪୧ ହଜାର ୩୦୦କୁ ଛୁଇଁଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଥିବା ବୟାନରେ ଗୁଟେରସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମ ବିଶ୍ଵ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଶତ୍ରୁର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛି। କରୋନା ଭାଇରସ ନାଗରିକତା, ଜାତୀୟତା, ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଥବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷକୁ ଦେଖେ ନାହିଁ। ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ସମାନ ପ୍ରହାର କରିଥାଏ। ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ ସମୟରେ ଦେଶମାନେ ପରସ୍ପର  ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିବା ମୁର୍ଖତାର ପରିଚୟ ଦେଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଦୁନିଆର ସମଗ୍ର କୋଣ ଅନୁକୋଣକୁ ସଂଘର୍ଷ ବିରାମ ଲଗାଇବାକୁ ଆହ୍ଵାନ କରୁଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପୂରା ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନି ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସାରିଲେଣି। ଏହି ମହାମାରୀରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫, ୮୭୩ ଛୁଇଁଛି। ଚୀନ, ଇଟାଲୀ, ଇରାନ, ସ୍ପେନ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ସ୍ଥିତି ଭୟାନକ ରହିଛି।

   Related Posts