Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୨.୫
  • ||
  • ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ, ସୋମବାରଠୁ କମିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଆନ୍ତରିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ‘ଦୁନିଆରେ ହଜାରେ ବାଘ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ରାବିଡ…’ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ଟେଲରଙ୍କ ବଡ ବୟାନ
  • ||

ଲକଡାଉନ ଉଲଂଘନ କଲେ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା , ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ: ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଲାଗୁ ହୋଇଛି କେଉଁ ନିୟମ

4/04/2020 at 4:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୪ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ୯୦ଟି ଦେଶ ଲକଡାଉନ ରହିଛି ଏବଂ ଅଧା ଜନସଂଖ୍ୟା ଅର୍ଥାତ ପାଖାପାଖି ୪୫୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ଅଛନ୍ତି | ଜାତିସଂଘ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱର ୧୮୦ଟି ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କଠୋର ଏବଂ ଖରାପ ନିୟମ କରାଯାଇଛି।

ଇଟାଲୀରେ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଘରୁ ବାହାରିଲେ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଲୋମ୍ବାର୍ଡୀରେ ୪ ଲକ୍ଷ ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ୪୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି। ହଂକଂରେ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ୨.୫ ଲକ୍ଷ କିମ୍ବା ୬ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ସାଉଦି ଆରବରେ ରୋଗ ଏବଂ ଭ୍ରମଣ ଇତିହାସ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଜରିମାନା ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି | ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଜରିମାନା । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ୨୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି |

ରୁଷର ସଂସଦ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରସ୍ ଆକ୍ଟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ନିୟମ ଉଲଂଘନ ପାଇଁ ୭ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | ମେକ୍ସିକୋର ୟୁକାଟାନରେ ଏହି ରୋଗ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି ।

ଫିଲିପାଇନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟର୍ଟେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବହିର୍ଗମନପଥରେ ପୋଲିସ ରବର ଗୁଳି ଚଳାଉଛି।

ପାନାମାରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦିନ ରହିଛି | ମହିଳାମାନେ ସୋମବାର, ବୁଧବାର ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିବେ |
ପେରୁରେ କରୋନା ହଟଲାଇନରେ ମିଥ୍ୟା ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାରୁ ଏହା ୪୫ ହଜାର ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ତାମିଲନାଡୁରେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ୧୨୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

କଲମ୍ବିଆର କେତେକ ସହରରେ ଜାତୀୟ ପରିଚୟ ପତ୍ର ନମ୍ବର ଆଧାର ଅନୁଯାୟୀ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ରହିଛି | ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ପତ୍ର ନମ୍ବର ୦, ୪, ୭ ରେ ଶେଷ ହୁଏ ସେମାନେ ସୋମବାର ଦିନ ବାହାରି ପାରିବେ
|
ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ଚେକ ରିପବ୍ଲିକ୍, ସ୍ଲୋଭାକିଆ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି | ଚେକ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଆପଣମାନେ ଉଲଗ୍ନ ବୁଲିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ |

   Related Posts