vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେନିସକୁ ଅଲବିଦା କହିଥାନ୍ତେ ରାଫେଲ ନାଦାଲ ! କିନ୍ତୁ…
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଖସିଲା ‘ଲିଙ୍ଗରାଜ’, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜୁଲାଇ ୫ରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ରେଜଲ୍ଟ ! ସୋମବାର ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ, ଶେଷଦିନରେ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବେ ମୋଦୀ
  • ||
  • ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ କହ୍ନେୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ, ବଖାଣିଲେ ଛାତିଥରା କାହାଣୀ
  • ||
  • ମୌସୁମୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ ଲଘୁଚାପ : ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ନଷ୍ଟ କରିଦେଉଛି: ଗବେଷଣାରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଭୟଙ୍କର ତଥ୍ୟ

25/08/2020 at 2:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୮ : ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଭୟାବହ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କରୋନା ଭାଇରସ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ନୂଆ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାନବ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି | ସଂକ୍ରମଣ ଗମ୍ଭୀର ହେଲେ ଫୁସଫୁସ, କିଡନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ | କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ରୋଗରେ ବାରମ୍ବାର ପୀଡିତ ହୋଇଥାଏ |  

ଦି ଲେସେଣ୍ଟ ମାଇକ୍ରେବରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟଡିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ସେମାନଙ୍କ ଫୁସଫୁସ କିମ୍ବା କିଡନୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଇଂଲଣ୍ଡରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଶବ ବ୍ୟବଛେଦ ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜ୍ ଲଣ୍ଡନ୍ ଏବଂ ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜ୍ ହେଲଥ କେୟାର NHS ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗବେଷଣା କରିଛନ୍ତି | କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ରୁ ୯ ରୋଗୀଙ୍କ ହୃଦୟ, କିଡନୀ, ଫୁସଫୁସରେ ଥ୍ରୋମ୍ବୋସିସ୍ ଅର୍ଥାତ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥିବା ଗବେଷଣାରେ ଜଣାପଡିଛି | ଏହି ଗବେଷଣାରେ କାମ କରୁଥିବା ଡ. ମାଇକେଲ୍ ଓସବୋର୍ନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ | ଭାଇରସ ଫୁସଫୁସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ନଷ୍ଟ କରିଦେଉଛି | ଯାହାଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି |

ସେହିଭଳି ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜ NHS ଟ୍ରଷ୍ଟର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୨୨ ରୁ ୯୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଶବ ବ୍ୟବଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ | ରୋଗୀଙ୍କ କିଡନୀ ଭାଇରସ ବହୁ ମାତ୍ରା ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ସୁଯନ ହୋଇଯାଇଥିଲା | 

ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଲା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଓ କ୍ରନିକ୍ ଅବଷ୍ଟ୍ରକ୍ଟିଭ୍ ଫୁସଫୁସ ରୋଗ | ଏହି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜ୍ୱର ହେଉଥିଲା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲା |

   Related Posts