vridhi excotica
ratha jatra live
star kirano
ori homes
vridhi excotica
ratha jatra live
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

‘ଦୀପାବଳି ବେଳକୁ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ କମିଯିବ, ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଯିବ’, ଦୃଢୋକ୍ତି କଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

31/08/2020 at 4:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୧|୦୮:   ଦୀପାବଳି ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟକୁ ଚାଲି ଆସିବ । ଏହା ଦାବି କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ । ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,. ଭାରତ କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ବହୁତ ଆଗରେ ରହିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୀପାବଳି ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଚାଲି ଆସିବ । ନେତା ଓ ସାଧାରଣ ଜନତା ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତରେ କରୋନା ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ବୈଠକ କରିସାରିଥିଲେ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କମିଟି ଏବେସୁଦ୍ଧା ୨୨ଥର ବୈଠକ କରିଛି । ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଦେଶରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଲ୍ୟାବ୍ ଥିଲା । ଏବେ ୧୫୮୩ଟି ଲ୍ୟାବ୍ ତିଆରି ହୋଇଛି ।୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ସରକାରୀ ଲ୍ୟାବ୍ ଅଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ୍ କରାଯାଉଛି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ଏନ୯୫ ମାସ୍କ ଓ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଅଭାବ ନାହିଁ । ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ ଲକ୍ଷ ପିପିଇକିଟ୍ ତିଆରି କରାଯାଉଛି । ୨୫ଟି କମ୍ପାନୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଭାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ୍ ଚାଲିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ଭାକସିନ୍ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧୭୦ଟି ଭାକସିନ୍ ଉପରେ କାମ ଚାଲୁଛି । ଅତିକମରେ ୩୦ଟି ଭାକସିନର ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ପହଁଚିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କୋଭିସିଲ୍ଡ ସାମିଲ ଅଛି ।

   Related Posts