scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭୁତାଣୁ ନୁହେଁ କରୋନା ବିଷାଣୁ- ଚୀନ୍‌ ମାଛ ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଭାଇରସ୍‌

11/02/2020 at 4:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୨ – ଏବେ କରୋନା ବିଷାଣୁ ବ୍ୟାପିବାର ନୂଆ ନୂଆ ମାଧ୍ୟମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ପୂର୍ବରୁ ବାଦୁଡି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ ବ୍ୟାପୁଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ପାରମ୍ପରିକ ଖାଦ୍ୟରେ ବାଦୁଡିକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ପରେ ଏହା ମଣିଷକୁ ମଣିଷକୁ ପବନ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପୁଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏବେ କରୋନା ବିଷାଣୁ ଚୀନ୍‌ର ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଚୀନ୍‌ ମାଛ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଡିସେମ୍ବର ମାସରୁ ଏହାର ପ୍ରକୋପ ଚୀନ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହ ବୁହାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟ ୩୦ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଏହା ବ୍ୟାପିଯାଇଛି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଯୋଗୁଁ ମଣିଷ ଓ ପଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଛି । ଏହାକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହେଲ୍ଥ ଏମରଜେନସି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କନସର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଆସିବାର ୨ ସପ୍ତାହପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇପାରେ । ଜର ଥଣ୍ଡା କାଶ ସହ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ କଷ୍ଟ ହୁଏ ।

ଭାରତରେ ଏବେ କେରଳରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ୩ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ତିନି ଜଣ ଚୀନ୍‌ର ବୁହାନ ସହରରୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ରେ ୪୦ ହଜାର ଲୋକ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରାଣ ଗଲାଣି ।

ଚୀନ୍‌ରୁ ପୁରା ଦୁନିଆକୁ ଏହି ଘାତର ବେମାରୀ ବ୍ୟାପିଛି ।

   Related Posts