scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ କରୋନା ମାଡ : ଭାରତର ମୁଣ୍ଡପିଛା କ୍ଷତି ୨୭ ହଜାର ଟଙ୍କା

18/08/2020 at 3:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୮: କରୋନା ମହାମାରୀ ବା କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଯୋଗୁ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ବଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି। ବୃହତ୍‌ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାକିରି ଉଭାନ ହୋଇଯାଇଥିବାବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ଆୟ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ବିପତ୍ତିରୁ ଦେଶର ହାରାହାରି ମୁଣ୍ଡ ପିଛା କ୍ଷତି ୨୭,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଇକୋରାପ୍‌ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି, କୋଭିଡ୍‌ ଯୋଗୁ ତାମିଲ୍‌ନାଡୁ, ଗୁଜରାଟ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଗୋଆ ଆଦି ରାଜ୍ୟର ହାରାହାରି ମୁଣ୍ଡ ପିଛା କ୍ଷତି ୪୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ହିସାବକୁ ନେଲେ ମୋଟ ଜିଏସ୍‌ଡିପି କ୍ଷତି ୩୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଏହା ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ମୋଟ ଜିଏସ୍‌ଡିପିର ୧୬.୯% । ମୋଟି ଜିଡିପି କ୍ଷତିରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଭାଗ ୭୩.୮% ରହିଛି । ମୋଟ କ୍ଷତିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅଂଶ ୧୪.୨% ଥିବାବେଳେ ତାମିଲନାଡୁର ୯.୨% ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅଂଶ ୮.୨% ରହିଛି । ଦେଶର ମୋଟ କୋଭିଡ୍‌ ମାମଲାରେ ଏହି ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟର ଭାଗ ପ୍ରାୟ ୮୧% ରହିଛି ।

ଏବେ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତରେ ମାଡି ଚାଲିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ । ଅଗଷ୍ଟରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ନୂଆ ମାମଲା ୫୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କରୋନା ଯୋଗୁ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଆଶାର ଆଲୋକ ଦେଖାଉଥିଲା । କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସଜାଡିବାରେ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରି ଆସୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ଛବି ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି । ସୁଧାର ପଥରେ ଏହା ବଡ଼ ଅନ୍ତରାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବୋଲି ଏସ୍‌ବିଆଇ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷର ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍‌ ତ୍ରୟମାସରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୧୬.୫% ସଙ୍କୁଚିତ ହେବ ବୋଲି ଏସ୍‌ବିଆଇ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଅନୁମାନ କରିଥିଲା ଯେ, ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ୨୦% ସଙ୍କୁଚିତ ହେବ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଶୋଧିତ ଆକଳନ କରିଥିବା ଏସ୍‌ବିଆଇର ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ସୌମ୍ୟ କାନ୍ତି ଘୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଘୋଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସୁଧାର ଆସିଛି । ୪୧ଟି ମାପକ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ଟିରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଅନ୍ୟଗୁଡିକର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଉନ୍ନତି ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶିତ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ମାସ ପାଇଁ ଭାରତର ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ସୂଚୀ(ଆଇଆଇପି) ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଛି । ତେବେ ମେ’ ମାସ ତୁଳନାରେ ହ୍ରାସ ପରିମାଣ କମ୍‌ ରହିଛି । ବିନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଧାର ଆସୁଥିବା ଏଥିରୁ ପ୍ରତିପାଦିତ ହୋଇଛି । ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ସିଏସ୍‌ଓ) ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ଜୁନ୍‌ରେ ଆଇଆଇପି(ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ସୂଚୀ) ୧୬.୬% ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ମେ’ରେ ଏଥିରେ ୩୪% ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା । ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍‌ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ୨୦୨୦-୨୧ର ସମସ୍ତ ତ୍ରୟମାସରେ ଜିଡିପି ସଙ୍କୁଚିତ ହେବ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ହ୍ରାସ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ରହିବ ବୋଲି ଘୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖରେ ସରକାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସିକ ଜିଡିପି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ।

   Related Posts