oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

କୋସୋଭୋ: ଏକ ‘ବିବାଦୀୟ’ ଦେଶ, ଯାହାକୁ ଏବେ ଯାଏଁ କେଉଁ ଦେଶ ଦେଇନାହାନ୍ତି ମାନ୍ୟତା

20/04/2020 at 12:40 PM

କୋସୋଭା ୧୯/୦୪ : କୋସୋଭୋ ବାଲକନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ବିବାଦୀୟ ଦେଶ | ଏହା ଏକ ଆତ୍ମା ଘୋଷିତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର | ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି | ଆମେରିକାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟେନ ଓ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସର୍ବିଆ, ଋଷ, ଚୀନ୍, ସ୍ପେନ୍, ଗ୍ରୀସ୍ ଏବଂ ବୋସନିଆ ଭଳି ଅନେକ ଦେଶ କୋସୋଭୋକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ମାମଲା ହେଗ ସ୍ଥିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋର୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ କୋସୋଭୋ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ କୋସୋଭୋର ସର୍ବିଆରୁ ସ୍ଵାତନ୍ତ୍ରଣାଧିନ ଘୋଷଣା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ନୁହେଁ।

କୋସୋଭୋ ହେଉଛି ଏକ ଭୂମିହୀନ ଦେଶ ଯାହାର ଉତ୍ତର ଏବଂ ପୂର୍ବରେ ସର୍ବିଆ ଅବସ୍ଥିତ ଯେଉଁଠାରୁ ଏହା ମୁକ୍ତ ହୋଇଛି | ଏକଦା କୋସୋଭୋ ସର୍ବିଆ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ୧୩୯୮ ମସିହାରେ ଓଟୋମେନ ଠାରୁ ପରାଜୟ ପରେ ସର୍ବିଆ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଅବଶ୍ୟ, ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ସର୍ବିଆ ପୁନର୍ବାର କୋସୋଭୋକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଯାଇଥିଲା |

୧୦,୮୮୭ ବର୍ଗ କିମି ପରିବ୍ୟାପ୍ତ କୋସୋଭା ସମଗ୍ର ବାଲକନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଅଟେ | ଏହା ପରେ ଜାମାଇକା ଏବଂ ଲେବାନନ୍ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଧିକାଂଶ ମୁସଲମାନ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର ସୀମା ରେଖାରେ ଅଛନ୍ତି |

କୋସୋଭୋର ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଜଙ୍ଗଲ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି | ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟତ ଓକ ଏବଂ ପାଇନ ଗଛ ରହିଛି | ଓକକୁ ବାଞ୍ଜ କିମ୍ବା ବାଲୁଟ୍ କିମ୍ବା ଶାହବାଲୁତ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଗଛ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ୨୦୦-୩୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ | ପାଇନ ଏପରି ଏକ ଗଛ ଯାହା ପୃଥିବୀରେ ସିଧା ଠିଆ ହୁଏ | ଏହି ଗଛ ତିନିରୁ ୮୦ ମିଟର ଲମ୍ବା ହୋଇପାରେ | ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସେମାନଙ୍କର ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତି ଅଛି |

ଯଦି ଆପଣ କୋସୋଭୋରେ ରୁହନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ନାଗରିକ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ନାଗରିକତା ପାଇପାରିବ ନାହିଁ | ପିଲାମାନେ ଏହି ଦେଶର ନାଗରିକତ୍ୱ ସେତେବେଳେ ପାଇଥା’ନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ମାତା କିମ୍ବା ପିତା ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଜଣେ କୋସୋଭୋର ନାଗରିକ ହୋଇଥାନ୍ତି |

   Related Posts