scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚାକିରୀରୁ ଛଟେଇ ପରେ ହାରିଲେ ଜୀବନ, ବନ୍ଦ ଘରୁ ମିଳିଲା ଜିଲ୍ଲା ଯୋଜନା ଓ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ବିଭାଗ ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ

4/12/2020 at 3:59 PM

ଢେଙ୍କାନାଳ ୪।୧୨: ଚାକିରୀରୁ ଛଟେଇ ପରେ ପରିବାର ପୋଷଣର ବୋଝ ଓ ଆର୍ଥିକ ଅନାଟନ ଅସହ୍ୟ କଲା । ଆଉ ଶେଷରେ ପରିବାରର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ନିଜ ସରକାରୀ କ୍ବାର୍ଟରରେ ଜଣେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଜନା ଓ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ବିଭାଗରେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଭାବେ କାମ କରୁଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ବେକରେ ପିନ୍ଧାଲୁଗା ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

୧୪ବର୍ଷ ହେଲା କରୁଥିବା ଚାକିରୀ ଗଲା । ଆର୍ଥିକ ଅନଟନରେ ପିଲାଛୁଆଙ୍କ ଭରଣ ପୋଷଣ ଚିନ୍ତା ଅସହ୍ୟ କଲା । ଆଉ ଶେଷରେ ହତାସ ଜଣେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ବେକରେ ପିନ୍ଧାଲୁଗା ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଢେଙ୍କାନାଳରେ । ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରର ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି ଅଫିସ ନିକଟସ୍ଥ ରେଭେନ୍ୟୁ କ୍ବାର୍ଟରରୁ ଏହି ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଟାଉନ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଜନା ଓ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ବିଭାଗରେ ଠିକା ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ସ୍ବାଇଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ବେକରେ ପିନ୍ଧାଲୁଗା ଲାଗି ଝରକା ରେଲିଂରେ ଲଗାଇ ବସିଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଟାଉନ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି । ତେବେ ଭିତର ପଟୁ କବାଟ ବନ୍ଦ ଥିବା ଓ ପୋଲିସ କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଘଟଣା ଏହା ଏକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବୋଲି ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ପୋଲିସ ଫୋରେନସିକ୍ ଟିମ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ତଦନ୍ତ କରୁଛି । ତେବେ ଚାକିରୀ ଛଟେଇ ଯୋଗୁଁ ପରିବାର ପୋଷଣ ବୋଝ ଓ ମାନସିକ ଚିନ୍ତାରେ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ଆଉଟ ସୋରସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଗତ ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଜନା ଓ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପିଅନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଥିଲେ । ନିଜ ପତ୍ନୀ ଓ ୧୦ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ନେଇ ଅଫିସ ପାଖ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର ଖାଲିପଡିଥିବା ଏକ ସରକାରୀ କ୍ବାର୍ଟରରେ ରହୁଥିଲେ । ତେବେ ଗତ ଫେବୃଆରୀ ମାସରୁ ତାଙ୍କର ଠିକା ନିଯୁକ୍ତି ଅବଧି ସରି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୁନଃ ଠିକା ଚାକିରୀ ନବୀକରଣ ଆଶାରେ ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫିସକୁ ଯାଉଥିଲେ । ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜୁଲାଇ ୧୫ରେ ଆଉ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଚିଠି ଆସିବା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ଆଉ ଅଫିସ  ଆସୁନଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତଙ୍କ ନିଜ ଘର ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଥରଖମ୍ବ ଗ୍ରାମରେ । ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ତଥା ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ତାଙ୍କର ଭଲ ନଥିଲା । କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ତାଙ୍କ ବାପା-ମା’ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ପତ୍ନୀ ଓ ୧୦ବର୍ଷର ପୁଅ ସାଙ୍ଗକୁ ବେକାରୀ ସାନଭାଇର ଭରଣ ପୋଷଣର ବୋଝ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ରହିଥିଲା । ଏପରି ସ୍ଥଳେ ହଠାତ ଚାକିରୀ ଚାଲିଯିବା ତାଙ୍କୁ ଅସହ୍ୟ କରିଥିଲା । ଫଳରେ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଏପରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଭରଣ ପୋଷଣ ଓ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକ ।

   Related Posts