scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌, ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବ ଦଳ

19/10/2021 at 3:06 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୯/୧୦ : ଆଉ ମାତ୍ର ମାସ କେଇଟା ପରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍‌ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ । ବିଜେପି ସମେତ ୪ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ନିର୍ବାଚନୀ ରଣାଙ୍ଗନ ପାର୍‌ ହେବାପାଇଁ ଏବେ ଠାରୁ ସଜବାଜ ହୋଇଗଲେଣି । କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ବିଜେପି ଗଡ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଏକାକୀ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବ ବୋଲି ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ବିଏସ୍‌ପି ମଧ୍ୟ ଜୋରଦାର କସରତ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲାଣି । ଏବେ ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମାଷ୍ଟର କାର୍ଡ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି କଂଗ୍ରେସ ।

କଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ କନଫରେନ୍ସ କରି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆସନ୍ତା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେବ । ଅର୍ଥାତ, ମହିଳା କାର୍ଡ ଖେଳି ମାଇଲେଜ୍‌ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ କଂଗ୍ରେସ । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସର ଦଳୀୟ ସଂଗଠନ ସେତେଟା ଭଲ ନଥିବା ବେଳେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି ଦଳ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ କାର୍ଡ ହେବେ ।

ପ୍ରିୟଙ୍କା କହିଛନ୍ତି, ‘ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ମାସ ୧୫ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଆବେଦନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରାଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଆରକ୍ଷଣ ବଢିଲେ ଦେଶ ଆଗକୁ ବଢିବ ।’

ପ୍ରିୟଙ୍କା କହିଛନ୍ତି, ‘କଂଗ୍ରେସ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ଓଲ୍ଲାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଉନ୍ନାଓରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାକୁ ଜାଳି ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଘଟଣା । ସେହି ଲୋମଟାଙ୍କୁରା ଘଟଣାର ପ୍ରତି ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି କଂଗ୍ରେସ । ଏହା ଛଡା ହାଥରସ୍‌ର ନାବାଳିକାକୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଆଜିବି ତାକୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିନାହିଁ । ଏହାର ମଧ୍ୟ ଜବାବ ଦେବେ ଜନତା । ୟୁପିକୁ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ହେଲେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ହେବ ।’

ଯୋଗୀ ସରକାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି, କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଦଳ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦଳିଚକଟି ଶୋଷିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ପ୍ରତି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହାର ଜବାବ ଦେବେ ଜନତା । ୟୁପିରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧିପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଯୋଗୀ ସରକାର ଏହାକୁ ରୋକିବାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି ।  

   Related Posts