scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମମିତା ମେହେର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡ ସହ ତୂଳନା କଲା କଂଗ୍ରେସ, ଦୋଷୀକୁ ଫାଶୀ ଦାବି କଲେ ସୂରଜେଓ୍ଵାଲା

28/10/2021 at 9:23 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୨୮।୧୦:  ମମିତା ମେହେର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡ ସହ ତୁଳନା କଲେ କଂଗ୍ରେସର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତା ।  ଏଭଳି ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା ଦୋଷୀ ପାଇଁ ଫାଶୀ ଦାବି କଲେ ଏଆଇସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ । ରାଜ୍ୟର ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବରଖାସ୍ତ ଦାବି କଲେ ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା । କଂଗ୍ରେସର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଝରଣି ଗାଁକୁ ଯାଇ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିଛି । ପ୍ରତିନିଧି ଦଳରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାରୀ ଚେଲାକୁମାର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ମମିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିବ କଂଗ୍ରେସ । ମମିତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ, ପରିବାରକୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ସହ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । ପୂରା ଘଟଣାରେ ପୁଲିସ ତଦନ୍ତକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବଲାଙ୍ଗିର ବିଧାୟକ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର । ସେପଟେ ମମିତାଙ୍କ ମାଆ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା କରାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା ସୂରଜେୱାଲା କହିଛନ୍ତି ।

ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥମୁନି ଆନ୍ଦୋଳନ । ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି ବିଜେପି । ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଡିସିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ ସମୟରେ ପୋଲିସ ସହ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ସେପଟେ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିଛି ଜିଲ୍ଲା ବିଜେପି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପିକେଟିଂ ସହ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି । ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ଥିବା ବେଳେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଥିଲା । ସୋନପୁରରେ ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବନ୍ଦକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ବୌଦ୍ଧରେ ଏସ୍ପି ଅଫିସ ଘେରିଥିଲା ବିଜେପି ।

ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ପୋଲିସ ସହ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ଠେଲାପେଲା ହୋଇଥିଲା । ସେପଟେ ଛତ୍ରପୁରରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରି ଏସ୍ପି ଅଫିସ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବିଜେପି କର୍ମୀ । ବାରିକେଡ୍ ଠେଲି ଭିତରକୁ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ କିଛି ସମୟ ଧରି ପୋଲିସ ସହ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପ୍ରତିବାଦକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ବିଜେପି ଯୋଜନା କରିଛି । ରାଜ୍ୟର ୬୨୫ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେବ ବିଜେପି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ୩୦ତାରିଖ ଯାଏଁ ସବୁ ଥାନା ଘେରାଉ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ ।

ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିବାଦ, ବିକ୍ଷୋଭ, ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ଜବାବ ରଖି ବିଜେଡି କହିଛି ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି, ତାଆଗରୁ କାହାକୁ ଦୋଷୀ କହିବା ଠିକ ନୁହେଁ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେପି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋରଦାର କରିଛି ତ ଆଉ ଗୋଟିଏ ପଟେ ମମତା ମାମଲା ଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଣିବ ବୋଲି କହିଛି କଂଗ୍ରେସ ।

ସହ ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଏକ ଏସଆଇଟି ଗଠନ କରି ଏହି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ କେବଳ ରାଜ୍ୟ, ନୁହେଁ ପୂରା ଦେଶରେ ପ୍ରତିବାଦର ସ୍ୱର ଉଠିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରଣଦୀପ ସୂର୍ଯ୍ୟେୱାଲା ।

ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଏହି ପବିତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଅପରାଧ ପ୍ରଦେଶରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ରଣଦୀପ ସୂର୍ଯ୍ୟେୱାଲା କହିଛନ୍ତି, ଏଠି ହତ୍ୟାକାରୀ ଏବଂ ଗୁଣ୍ଡା ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିଛନ୍ତି । କେବଳ ମମିତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ହୋଇନି, ବରଂ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଝିଅଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଲାଗିଯାଇଛି । ତେବେ ମମିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଲଢେଇ ଜାରିରଖିବ କଂଗ୍ରେସ।

   Related Posts