oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି କରୋନା ବାୟୋ-ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ: ଏଥିପାଇଁ ୨୩ ରାଜ୍ୟରେ ବଢିପାରେ ସଂକ୍ରମଣ

25/06/2021 at 5:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୬ : ବର୍ଷେରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କରୋନା ମହାମାରୀ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିଛି। ଯେଉଁ ଗତିରେ ସଂକ୍ରମଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପୁଛି ସେହି ବେଗରେ ବାୟୋ-ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପାହାଡ ଛିଡା ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହାର ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଫୋପାଡି ଦିଆଯାଉଛି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍, ସେମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ରୋଗୀ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକରେ ବିପଜ୍ଜନକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ। ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଏପଟେ ସେପଟେ ଫୋପାଡିବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।
ଭାରତ ବାୟୋ ମେଡିକାଲ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନରେ ବହୁତ ପଛରେ ଅଛି। କରୋନା ପରେ ଡାକ୍ତରୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି। ରାଜ୍ୟର ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଚିକିତ୍ସା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଦୁଇରୁ ଦଶ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାର ନିଷ୍କାସନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଡାକ୍ତରୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସାଧାରଣ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସହିତ ମିଶେଇ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ପକାଉଛନ୍ତି ଯାହା ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ପପୁଲେସନ୍ ସାଇନ୍ସ (ଆଇଆଇପିଏସ୍) ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ ବାୟୋ-ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଠିକ ଭାବେ ନିଷ୍କାସନ ନ ହେଉଥିବାରୁ ୨୩ ଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ସମୟରେ ବାୟୋ-ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ନିଷ୍କାସନ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବାୟୋ-ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଦେଶର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟରେ ସାଧାରଣ BMW ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା (CBMWTF) ଅଭାବ ରହିଛି। କେବଳ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟ ବାୟୋ ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ କେବଳ 200 CBMWTF ଅଛି। ଭାରତ ପରି ଦେଶ ପାଇଁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ CBMWTF ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ।

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଆଇଆଇପିଏସ୍ ପ୍ରଫେସର ଆପରାଜିତା ଚଟ୍ଟୋପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ରୁ ଅଧିକ ବାୟୋ-ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ। ପ୍ରମୁଖ ଗବେଷକ ରାହୁଲ ରାଜକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାହାଡିଆ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ତୁରନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚାଳନା ଆବଶ୍ୟକ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ମୋଟ ବାୟୋ ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି।

ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ୩୨୯୯୬ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ବାୟୋମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଯାହା କେବଳ କରୋନା ସହ ଜଡିତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅବସ୍ଥା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୯୮୯ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ କରୋନା ବାୟୋ ମେଡିକାଲ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି।

   Related Posts