scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଡିଲ୍ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇରେ ଦାୟର ହେଲା ମାମଲା

7/10/2018 at 12:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭|୧୦:  ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି କରିଛନ୍ତି । ନିଜ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ସରକାରୀ ପଦବୀର ଅନୁଚିତ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସିବିଆଇରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି । ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯଶଓ୍ବନ୍ତ ସିହ୍ନା, ଅରୁଣ ସୌରୀ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟର ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ । ୨୦୧୫ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଡିଲରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଡାସଉଲଟ ଏଭିଏସନ କମ୍ପାନୀରୁ ୩୬ଟି ଲଢୁଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହି କମ୍ପାନୀର ବାହ୍ୟ ପାର୍ଟନର ବା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିଲା ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଡିଫେନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଏହି ଏତଲାରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଫର୍ଦ୍ଦ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି । ଅଭିଯୋଗ ଫର୍ଦ୍ଦ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ନଥିପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଫେଲ ଡିଲକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଆସୁଛି । ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବିଏଫଏଫ ବା ବେଷ୍ଟ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ଫରଏଭର ବୋଲି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ସମାଲୋଚନା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧ ଆଇନ ୧୯୮୮ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇ ନିକଟରେ ମାମଲା ଦାୟର ହେବା ନିଶ୍ଚୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ରାଫେଲ ଜେଟ୍ ବିମାନରେ ଦାମ୍ କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ କମ୍ପାନୀକୁ ଅନୁଚିତ ଅନୁଗ୍ରହ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଡିଲ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏବେ ନୂଆ ମୋଡ ଦେବ ।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରାଫେଲ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଚୁକ୍ତିବଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସର ଡାସଉଲଟ କମ୍ପାନୀର ଅଫସେଟ୍ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିଲା ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଡିଫେନ୍ସ କମ୍ପାନୀ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଂଶୀଦାର ହେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ଭୂମିକା ବା ସହଯୋଗ ନାହିଁ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts