vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮୯୩୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିଲେ ଧୋନୀ, କାଟିଲେ କେକ୍ : ପତ୍ନୀ ସାକ୍ଷୀ ସେୟାର କଲେ ଭିଡିଓ
  • ||
  • କେବଳ ସ୍ପାଇସଜେଟ୍ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ବିମାନରେ ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି ତ୍ରୁଟି : ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା
  • ||
  • ୪୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ କୁଲ୍ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଜିତାଇଥିଲେ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍
  • ||
  • ଜନ୍ମଦିନରେ ଓ୍ୱିମ୍ବଲଡନ୍ ଦେଖିବାକୁ ପହଁଚିଲେ ମାହି, ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଫଟୋ
  • ||

କାହିଁକି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛୁଟି ନେବାକୁ କହୁଛି କମ୍ପାନୀ ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କାରଣ

30/08/2020 at 8:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୮ : କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଛୁଟି ପଲିସୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି | କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲିଭ ଇନକ୍ୟାସମେଣ୍ଟକୁ କ୍ୟାପ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ମଚାରୀ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଛୁଟି ନିଅନ୍ତୁ | କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ କର୍ମଚାରୀ ଘରୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ଛୁଟି ମଧ୍ୟ କମ ନେଉଛନ୍ତି ଅଥବା ନେଉନାହାନ୍ତି | ଛୁଟିକୁ ନେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ରହିଛି | ପ୍ରଥମ ହେଲା ଚାକିରୀ ହରେଇବା ଭୟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଭ୍ରମଣକୁ ନେଇ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଥିବା ଯୋଗୁଁ କୁଆଡେ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ କର୍ପୋରେଟରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଛୁଟିଦିନ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି |

ମିଣ୍ଟ ନିଜର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ HR ଟେକ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସ ପ୍ରୋଭାଇଡର ଫର୍ମ PeopleStrong ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲେଖିଛି ଯେ, ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ମଧ୍ୟ କମ କର୍ମଚାରୀ ଛୁଟି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ | ଏହା ଏକ ବହୁତ ବଡ ପତନ | ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଆଧାରରେ ଶପସ ଇଷ୍ଟ ବାଲିସମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ ୧୯୬୧ ଅନୁଯାୟୀ ଛୁଟି ନେବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ |

PeopleStrong ର ସହ ସଂସ୍ଥାପକ ଓ ସିଇଓଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନୀତିରେ ରାତାରାତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ | କିଛି କମ୍ପାନୀ ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କେତେ ଦିନ ଛୁଟି ପାଇଁ ଇନକ୍ୟାସମେଣ୍ଟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହାକୁ ୧୫ ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ କମ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା କାମ କରିବ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ ଏବଂ କରୋନା ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ |

ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାସ ଫ୍ଲୋକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଲ୍ୟାପ୍ ଇନପୁଟ୍ ଉପରେ କ୍ୟାପ୍ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହି ଛୁଟି ବ୍ୟବହାର କରାନଯାଏ ତାହେଲେ ବର୍ଷ ଶେଷରେ କିମ୍ବା ଇସ୍ତଫା ସମୟରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ତାର ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଅନ୍ୟ ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି କମ୍ପାନୀ ଅବଶିଷ୍ଟ ଛୁଟି ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଛୁଟି ଏନକ୍ୟାସମେଣ୍ଟକୁ ଅନୁମତି ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି। କିଛି କମ୍ପାନୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଛୁଟି ପାଇଁ ଲିଭ ଏନକ୍ୟାସମେଣ୍ଟ ଉପରେ କ୍ୟାପ୍ କରୁଛନ୍ତି। ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଛୁଟିଦିନରେ ରହିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ଷ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୁଟି ସଞ୍ଚୟ ନ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି |

   Related Posts