scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ଓ ବଦଳି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ

30/11/2023 at 11:36 PM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବଦଳି ଓ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ ଜଣେ ନିମ୍ନ କ୍ୟାଡର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ କ୍ୟାଡରରେ ନିଯୁକ୍ତି ମାମଲାକୁ ବୈଧ ବୋଲି ବିଚାର କରିନାହାଁନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ। କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏପରି ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ କୌଣସି ଠୋସ୍ ଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ ନହୁଏ, ତେବେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳି କିମ୍ବା ପଦୋନ୍ନତି ଆଇନ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ନାହିଁ।

ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦସ୍ତଖତ ପରେ ଏହି ବଦଳି ହୋଇଥିବା ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ, ତେବେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବୈଧ ଆଦେଶ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଉକ୍ତ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ଦେବାର କାରଣ କ’ଣ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଜଷ୍ଟିସ କେ ସୋମାଶେଖର ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ରାଜେଶ ରାୟଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ସିନିୟର ସ୍କେଲ) ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ପ୍ରଜା ଅମ୍ମେମ୍ବାଲାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଏର କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଯାଚିକା ଉପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଅମ୍ମେମ୍ବାଲା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ୨୦୨୩ ଅଗଷ୍ଟ ୨ର ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ଏହି କ୍ରମରେ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନାଗରିକ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଠାରାଜୁଙ୍କ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦୨୩ ଜୁଲାଇ ୬ ବଦଳି ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ବାତିଲ କରି ଅମ୍ମେମ୍ବାଲାକୁ ବଦଳି କରାଯାଇଥିଲା।

ପଥରାଜୁ ତାଙ୍କ ଯୁକ୍ତିରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅମ୍ମେମ୍ବାଲା ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ପ୍ରକୃତରେ ଅମ୍ମେମ୍ବାଲା ୨୦୦୬ରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ଭାବେ ତହସିଲଦାର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୫ରେ KAS (ଜୁନିଅର ସ୍କେଲ) ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ରେ KAS (ସିନିୟର ସ୍କେଲ)କୁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଥିଲେ। ୨୦୨୩ ଜୁଲାଇରେ ଅମ୍ମେମ୍ବାଲାଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନାଗରିକ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ବଦଳି କରାଯାଇଥିଲା।

ପଥରାଜୁ ଏହି ପଦରେ ଆଗରୁ ଥିଲେ। ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଅମ୍ମେମ୍ବାଲା ବଦଳିକୁ ନେଇ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୂର୍ବ ଅନୁମୋଦନ ବିନା ଅମ୍ମେମ୍ବାଲାଙ୍କୁ ଏହି ପଦବୀକୁ ବଦଳି କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଠାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୁକ୍ତି ବାଢିଥିଲେ ଯେ ସିଏମ୍‌ର ପୂର୍ବ ଅନୁମୋଦନ ନିଆଯାଇଛି।

ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ କହିଥିଲେ ଯେ ଅମ୍ମେମ୍ବାଲା ଏହି ପଦବୀ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଅମ୍ମେମ୍ବାଲା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନ ଅମ୍ମେମ୍ବାଲା ସପକ୍ଷରେ ଅଛି। ଏହି ଆଧାରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନ କ୍ୟାଡର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଉପର କ୍ୟାଡର ପଦବୀରେ ପୋଷ୍ଟ କରିବାବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉଛୁ। କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିମ୍ନ କ୍ୟାଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ସେମାନେ କହିବା ଉଚିତ୍।

   Related Posts