scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅଙ୍ଗନବାଡି ଦିଦିଙ୍କୁ ନବୀନଙ୍କ ଭେଟି: ବଢ଼ିଲା ପାରିଶ୍ରମିକ, ଅବସରବେଳେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତା

13/01/2019 at 8:58 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୨/ ୧: ଅଙ୍ଗନବାଡି ଦିଦିଙ୍କୁ ନବୀନଙ୍କ ଭେଟି | ଅଙ୍ଗନବାଡି ଦିଦିଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର | ବଢ଼ିଲା ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ପାରିଶ୍ରମିକ | ଏହାଛଡା ଅବସରବେଳେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତା ପାଇବେ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗତକାଲି ସମନ୍ୱିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ, ମିନି ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଐତିହାସିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପାରିଶ୍ରମିକ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଅବସରକାଳୀନ ଭତ୍ତା , ଚାକିରୀରର ଅବସର ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି ଓ ବାର୍ଷିକ ଛୁଟି ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହି ଘୋଷଣା ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆବର୍ଷ ଉପହାର ହୋଇଛି । ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଏହି ପାରିଶ୍ରମିକ ବୃଦ୍ଧି ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରୁ ପିଛିଲା ଭାବରେ ଲାଗୁ ହେବ |

୧. ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଉଥିବାବେଳେ ନୂତନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ମାସକୁ ୭୫୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବେ | ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪୮୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶ ହେଉଛି ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା |

୨. ମିନି ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ ୪୧୨୫ ଟଙ୍କା ପାଉଥିବାବେଳେ ନୂତନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ମାସକୁ ୫୩୭୫ ଟଙ୍କା ପାଇବେ | ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୨୭୫ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶ ହେଉଛି ୨୧୦୦ ଟଙ୍କା |

୩. ଅଙ୍ଗନବାଡି ସହାୟିକାମାନେ ପୂର୍ବରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଉଥିବାବେଳେ ନୂତନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ମାସକୁ ୩୭୫୦ ଟଙ୍କା ପାଇବେ | ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୪୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶ ହେଉଛି ୧୩୫୦ ଟଙ୍କା |

୪. ପୂର୍ବରୁ ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ, ମିନି ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକାମାନେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ କାମରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ୬୨ ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି |

୫. ୬୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅବ୍ୟାହତି ନେବା ସମୟରେ ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ, ମିନି ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦ ହଜାର, ୧୫ ହଜାର ଓ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଏକକାଳୀନ ସହାୟତା ପାଇବେ | ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଣ୍ଠିରୁ ଦିଆଯିବ |

୬. ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ, ମିନି ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକାମାନେ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ଖରା ଦିନରେ ୧୫ ଦିନ ଛୁଟି ପାଇବେ |

   Related Posts