scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୋଆ ଏବଂ ଏନଏସଏସର ଆଂଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଜାତୀୟ ଏକତା ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ

6/11/2018 at 12:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୧୧:  ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି) ଏବଂ ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍‌ର ଆଂଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ ଏକତା ଶିବିରର ଉଦ୍ଯାପନୀ ହୋଇଛି । ଏହି ଶିବିରରେ ଓଡିଶା ସମେତ ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟର ୨୧ଟି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ସୋମେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ନିଜକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ବହୁ ଜରୁରୀ ଏବଂ ସମାଜ ସହ ନିଜକୁ ଯୋଡ଼ିବା ପାଇଁ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଅନେକ ଯୁବକ ନିଜକୁ ଅସାଧାରଣ କରି ଗଢ଼ିତୋଳିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥାନ୍ତି । ତେବେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଇଚ୍ଛା । ଯଦି ନିଜକୁ ସାଧାରଣ ଭାବେ ରହିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିବ ତେବେ ଏହା ଅସାଧାରଣ ବୋଲି କୁହାଯିବ । ସାଧାରଣ ପରି ରହିବା ଦ୍ବାରା ହିଁ ଉଚ୍ଚତମ ଶିଖରକୁ ଉଠିପାରିବ । ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ବି ହେଉ ନା କାହିଁକି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିବା ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ । ଜୀବନର ମହତ୍ବ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ । ଟଙ୍କା ରେଜଗାର କରିବା କିମ୍ବା ଧନୀ ହେବା ଭୁଲ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ସମାଜ ପ୍ରତି କିଛି ଦାୟିତ୍ବ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସୋଆ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅମିତ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ବରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ନାୟୁବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ସୋଆର (ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ) ଡ. ଅଶୋକ ମହାପାତ୍ର ଓ ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଶ୍ରୀ ଜଗଦାନନ୍ଦ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ର ଆଂଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଆର୍. ଗୋକୁଳକ୍ରିଷ୍ଣନ୍, ସୋଆ ଛାତ୍ରମଙ୍ଗଳ ଡିନ୍ ଡ. ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ଦାସ ଏବଂ ସୋଆ ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜକ ଡ. ନଚିକେତା ଶର୍ମା ପ୍ରମୁଖ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ।

ଶ୍ରୀ ଜଗଦାନନ୍ଦ କହିଥିଲେ ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ ଶିବିରଗୁଡ଼ିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମାଜ ସହ ଯୋଡ଼ିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଏହି ସାତ ଦିନ ଭିତରେ ସେମାନେ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ସେମାନେ ସମାଜ ପାଇଁ କିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସେମାନେ କେତେ ସମୟ ସମାଜକୁ ଦେଉଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ପ୍ରଫେସର ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ସମାନ୍ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି କହିଥିଲେ ଯେ, ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବା ଏଥିରେ ଉନ୍ନତି କେବେ ବି ଭଲ ମଣିଷ ହେବାରେ ସହାୟକ ହୋଇ ନଥାଏ । ଆର୍ଥିକ ସ୍ବଚ୍ଛଳତା ମଣିଷକୁ ଆନନ୍ଦ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ ଯଦିଓ କେରଳ ସବୁଠାରୁ ଶିକ୍ଷିତ ରାଜ୍ୟ ସେଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ମାତ୍ରା ସର୍ବାଧିକ । ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥ ଆନନ୍ଦ ନୁହେଁ । ଖୁସି ମନ ଭିତରୁ ହିଁ ଆସିଥାଏ । ତେଣୁ ମନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖି ଜୀବନ ବଂଚିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଆସାମ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଗୁଜୁରାଟ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ପଶ୍ଚିମବଂଗ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ଏହି ଶିବିରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସାତ ଦିନିଆ ଶିବିରରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ମାନେ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ କରିବା ସହ ମିଳିତ ଆଲୋଚନା, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତଥା କୁଇଜ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଶୁଣିଥିଲେ । ଶିବିରରେ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଫାୟାର୍ ସେଫ୍ଟି ଡେମୋନଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ଶନିବାର ଦିନ ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୋଷ୍ଟାଲ୍ କଭର୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts