AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତନାଘନା, ଗୁଳିମାଡ଼ ସ୍ଥାନରେ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • କଟକ: ସବ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫିସରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ରେକର୍ଡ ରୁମ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜେଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||

ଭାରତ ମହାସାଗରରୁ ହଟିଲା ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ, ନୌସେନା ରଖିଥିବା ତୀକ୍ଷ୍ନ ନଜର

13/12/2022 at 11:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ମହାସାଗରରୁ ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ ୟୁଆଙ୍ଗ ୱାଙ୍ଗ-୫ ହଟିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସୂତ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ନୌସେନା ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ୟୁଆଙ୍ଗ ୱାଙ୍ଗ-୫ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭାରତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ଏଠାରୁ ପଛକୁ ହଟିଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିଥିଲା ।

ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ ବାଲେଷ୍ଟିକ ମିଶାଇଲ ଏବଂ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଟ୍ରାକିଂ ପରେ ରଖୁଥିବା ଉପକରଣରେ ଭରପୂର ରହିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ନିଜ ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହବନଟୋଟା ବନ୍ଦରରେ ଏକ ମାସ ଯାଏଁ ରହିଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବେଶ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରଲ ଆର.ହରି କୁମାର କହିଥିଲେ ଯେ ନୌସେନା ଭାରତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରର ସବୁ ଘଟଣାକ୍ରମ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିଛି। ଏଥିରେ ଚୀନ ନୌସେନାର ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି । ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଏଠାରେ ଅନେକ ଚୀନ ଜାହାଜ ଅଛି । ଏହି ସବୁ ଜାହାଜ ହିନ୍ଦ ମହାସାଗରରେ ରହି କାମ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ହିନ୍ଦ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଅନ୍ୟ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ବଳ ସବୁବେଳେ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳ, ଏଠାରେ ବଡ଼ ଧରଣରେ ବ୍ୟବସାୟ ହୁଏ, ଉର୍ଜା ପ୍ରବାହ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts