scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭାରତ ମହାସାଗରରୁ ହଟିଲା ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ, ନୌସେନା ରଖିଥିବା ତୀକ୍ଷ୍ନ ନଜର

13/12/2022 at 11:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ମହାସାଗରରୁ ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ ୟୁଆଙ୍ଗ ୱାଙ୍ଗ-୫ ହଟିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସୂତ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ନୌସେନା ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ୟୁଆଙ୍ଗ ୱାଙ୍ଗ-୫ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭାରତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ଏଠାରୁ ପଛକୁ ହଟିଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିଥିଲା ।

ଚୀନର ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ ବାଲେଷ୍ଟିକ ମିଶାଇଲ ଏବଂ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଟ୍ରାକିଂ ପରେ ରଖୁଥିବା ଉପକରଣରେ ଭରପୂର ରହିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ନିଜ ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହବନଟୋଟା ବନ୍ଦରରେ ଏକ ମାସ ଯାଏଁ ରହିଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବେଶ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରଲ ଆର.ହରି କୁମାର କହିଥିଲେ ଯେ ନୌସେନା ଭାରତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରର ସବୁ ଘଟଣାକ୍ରମ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିଛି। ଏଥିରେ ଚୀନ ନୌସେନାର ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି । ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଏଠାରେ ଅନେକ ଚୀନ ଜାହାଜ ଅଛି । ଏହି ସବୁ ଜାହାଜ ହିନ୍ଦ ମହାସାଗରରେ ରହି କାମ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ହିନ୍ଦ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଅନ୍ୟ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ବଳ ସବୁବେଳେ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳ, ଏଠାରେ ବଡ଼ ଧରଣରେ ବ୍ୟବସାୟ ହୁଏ, ଉର୍ଜା ପ୍ରବାହ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts