oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର:ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ବିରୋଧ, ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଠ ପଢ଼ିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୪ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା, ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇ ଛୁଆ ମୃତ
  • ||
  • ଶାରଳାଙ୍କ ପୀଠରେ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା, ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ଜମୁଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍ ଗଲା ଟୁଙ୍ଗୁରୁ ଭୋଳ, ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରେମ କାହାଣୀରେ ପଡିଲା ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ
  • ||
  • ମହାଷଷ୍ଠୀରେ ଭିଜିବ ଉପକୂଳ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ପହିଲାରୁ ବଢିବ ବର୍ଷା ପରିମାଣ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବସିବ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ, ୧୦ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିପାରେ ମୋହର
  • ||

ଚୀନର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଚେତାବନୀ – ମାସ୍କ ବିନା ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ବିପଜ୍ଜନକ

4/04/2020 at 2:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୪ : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | ଅନେକ ଦେଶରେ ମାସ୍କର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି | ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକର ବଢୁଥିବା ଚାହିଦାକୁ ଦେଖି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦରକାର ନାହିଁ, କେବଳ ଥଣ୍ଡା ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆମେରିକାରେ ଆଡ଼ଭାଇଜାରୀ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନର  ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧି ବାହାରକୁ ଯିବା ବିପଜ୍ଜନକ ।

ୱେବସାଇଟ୍ ସାଇନ୍ସ ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜର୍ଜ ଗାଓଙ୍କ ସହ ଏହି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜର୍ଜ ଗାଓ ଚୀନର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ଏଠାରେ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କାରଣରେ ଯେତେବେଳେ କଥାବାର୍ତା କରିଥାଉ ଆମ ପାଟିରୁ ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ବାହାରିଥାଏ | ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବା ପ୍ରେସାଇମ୍ପ୍ଟୋମାଟିକ୍ (ଲକ୍ଷଣାତ୍ମକ ଏବଂ ଅଣ-ଲକ୍ଷଣାତ୍ମକ) ସଂକ୍ରମଣ ଥାଏ | ଅର୍ଥାତ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇନଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଭାଇରସକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ରୋକିଥାଏ |

ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ କଥାବାର୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିପାରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ବାୟୁବାହୀ ରୋଗ, ଯାହା ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପୁଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାବେଳେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବାୟୁରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି | ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଶୀଘ୍ର ଦେଖା ଦେଉନାହିଁ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

   Related Posts