scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚୀନର ଘାତକ ଗୁଇନ୍ଦା ଜାହାଜ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସାଜିପାରେ ବଡ ବିପଦ  

23/01/2023 at 5:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ  ସ୍ଥାନରେ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଚୀନ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବଡ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ତେବେ ଲାଗୁଛି ଚୀନ ଆମେରିକାକୁ ମାତ୍ ଦେଇ ଦେଇଛି। କାରଣ ଚୀନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସେ ଦୁନିଆର ଏଭଳି ଏକ ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ କରିଛି, ଯାହାକୁ ଦୂରରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚାଳନ କରିହେବ । ଚୀନର କହିବା କଥା ହେଲା ଏହି ଜାହାଜ ଅଟୋ ଅପରେଟ୍ ବା ସ୍ଵଂୟଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ହେଉଛି ଚାଇନାର ଡ୍ରୋନ୍ ଜାହାଜ  ଝୁ-ହେଁ-ୟୁ ।

୨୦୨୨ ମଇରେ କରିଥିଲା ଲଞ୍ଚ

ଏହାକୁ ଚୀନ ମଇ ୨୦୨୨ରେ ଜଳାବତରଣ କରିଥିଲା । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୁଆଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶର ଜୁହାଇ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ପ୍ରାୟ ଦେଢ ବର୍ଷ ପରେ ଜାହାଜ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏହା ହେଉଛି ଚାଇନାର ପ୍ରଥମ ଜାହାଜ ଯାହାକି ସିଷ୍ଟମ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସିପ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ନାଭିଗେସନ୍ ଏବଂ ରିମୋଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫଙ୍କସନ୍ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ।

ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ଜାହାଜ ସାଉଥ୍ ମେରାଇନ୍ ସାଇନ୍ସ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଗୁଆଙ୍ଗଡଙ୍ଗ ଲାବୋରେଟୋରୀର ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ଚାଇନା କ୍ଲାସିଫିକେସନ୍ ସୋସାଇଟି ବା ସିସିଏସ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରଥମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେଣ୍ଟ ଜାହାଜ ହେବାର ମାନ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଜାହାଜରୁ କିଛି ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯିବ ।

ଏ ଖବର ପଢନ୍ତୁ- ସୁଧୁରୁନି ଡ୍ରାଗନ, ଉପଗ୍ରହ ଚିତ୍ରରୁ ଧରା ପଡିଲା ଚୀନର ଷଡଯନ୍ତ୍ର, LAC ନିକଟରେ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଡ୍ୟାମ୍

ତେବେ ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହାର ଓଜନ ୨୦୦୦ ଟନ୍ ଏବଂ ଲମ୍ବ ୮୮.୫ ମିଟର। ଏହା ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୩ କିଲୋମିଟର ଗତି କରିଥାଏ । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ପାଇଁ ଏକାଥରକେ ଏକାଧିକ ଡ୍ରୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିପାରିବ । କୌଣସି ବି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବା ନେଇ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି  ।

   Related Posts