scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ରଣ ହୁଂକାର, ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ କଲେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା

8/11/2022 at 10:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାରା ଦୁନିଆରେ ଚୀନ ନିଜ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ନେଇ କୁଖ୍ୟାତ ଅଛି । ଭାରତର ଲଦାଖରେ ଚୀନ ନିଜ ଚାଲବାଜି ଏବଂ ତାଇୱାନ ଉପରେ ନିଜର ହକ ଜାହିର କରି ଆସୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ଅନେକ ଥର ମୁହାମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଗତ ୯ ମାସ ଧରି ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଅସ୍ଥିରତା ଜାରି ରହିଛି । ଏବେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଖୋଲାଖୋଲି ରଣ ହୁଂକାର ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଦେଶର ଅସ୍ଥିର ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦର୍ଶାଇ ଚୀନ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀତ କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଚୀନର ସରକାରୀ ମିଡିଆ ଅନୁସାରେ, ସିସିଟିଭି ଅନୁସାରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ଜୋର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜିଂ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ କରିବ ।

ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ତାଇୱାନ ପାଇଁ ବଡ଼ ବିପଦ ରୂପେ ଦେଖାଯାଉଛି । ତାଇୱାନକୁ ନିଜର ବୋଲି ଚୀନ ଦାବି କରି ଆସୁଛି । ଏପରିକି ବଳ ପୂର୍ବକ କବଜା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇସାରିଛି । ଆମେରିକ, ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିୟନ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତାଇୱାନ ଗସ୍ତ ପରେ ଚୀନ ବିଚଳତ ହୋଇ ଉଠିଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।

ବ୍ରିଟେନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ କରି ସୋମବାର ଚୀନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ଝାଓ ଲିଜିୟନ ବେଜିଂରେ କହିଥିଲେ, ‘ଦୁନିଆରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଚୀନ ଅଛି ଏବଂ ତାଇୱାନର ଏହା ଅଭିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ । ଚୀନ କୌଣସି ଦେଶକୁ ତାଇୱାନ ସହ କୁଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ କିମ୍ୱା ଯେକୌଣସି ସରକାରୀ ଆଲୋଚନା ଖଣ୍ଡନ କରୁଛି । ୱାନ ଚୀନ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବ୍ରିଟେନ-ଚୀନ ସମ୍ପର୍କର କୁଟନୈତିକ ଆଧାର ଅଟେ’।

ଝାଓ କହିଥିଲେ, ‘ଚୀନର ସ୍ଥିତିକୁ ବ୍ରିଟେନ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ଦରକାର ଏବଂ ତାଇୱାନ ସହ ସରକାରୀ ଆଲୋଚନା ବନ୍ଦ କରିବା ଦରକାର । ଏହାସହ ତାଇୱାନକୁ ଭୁଲ ସନ୍ଦେଶ ପଠାଇବା ବନ୍ଦ କରିବା ଦରକାର । ଏହି ଅବସରରେ ଚୀନ ମୁଖପାତ୍ର ତାଇୱାନର ଡେମୋକ୍ରେଟିକ ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ ପାର୍ଟିକୁ ମଧ୍ୟ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ’।

   Related Posts