scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଧ୍ୱସ୍ତ ବିଧ୍ୱସ୍ତ କରିବାର ଅସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଚାଇନା, ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ମହାବିନାଶକ ମିସାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ

17/10/2021 at 11:10 AM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ ୧୭/୧୦: ବିଶ୍ୱ ଉପରେ ନିଜର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଚାଇନା । ଦୋଷ କରିବାରେ ଅନ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିବା ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାକାଶ ଆଡକୁ ପାଦ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଯୋଜନା । ନୂତନ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି ହୋଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ମହାକାଶରୁ ଏକ ନୂତନ ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଅନେକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନର ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରମାଣୁ ସକ୍ଷମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପୃଥିବୀର ନିମ୍ନ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା । ତଥାପି, ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପଥରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ୩୨ କିଲୋମିଟରରେ ହାରିଯାଇଛି ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାରେ ଚୀନ୍‌ର ଅଗ୍ରଗତି ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଚୀନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକା, ଋଷ ଏବଂ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ହାଇପରସୋନିକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ପାରମ୍ପରିକ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରି ଆଣବିକ ୱାରହେଡ୍ ବହନ କରିପାରିବ ।

ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଶବ୍ଦର ଗତି ତୁଳନାରେ ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ଅଧିକ ବେଗରେ ଯାତ୍ରା କରେ । ତେବେ, ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମହାକାଶରେ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡିପାରେ । ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ବହୁତ କମ୍ ଯାତ୍ରା କରିପାରେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts