scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପାକିସ୍ତାନର ଏହି କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମର୍ଥନରେ ବାହାରିଲା ଚୀନ, ୟୁଏନରେ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଲଗାଇଲା ରୋକ

11/08/2022 at 5:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଭାରତର ଲଢେଇରେ ପୁଣି ଥରେ ରାସ୍ତାର କଣ୍ଟା ହୋଇଛି ଚୀନ । ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦର କମାଣ୍ଡର ଅବଦୁଲ ରଉଫ ଅଜହରକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଲିକାରେ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କରିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛି ଚୀନ । ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଅଜହରକୁ ଜାତିସଂଘର ଆତଙ୍କୀ ସୂଚୀରେ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ । ୧୯୯୯ରେ ଏହି ଆତଙ୍କୀ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ବିମାନ ଅପହରଣରେ ସାମିଲ ଥିଲା ।   

ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବେ ଅବଦୁଲ ରାଉଫ ଅଜହରକୁ ଆତଙ୍କୀ ସଚୀରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ । ଅବଦୁଲ ରାଉଫ ଅଜହର ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖିଆ ମସୁଦ ଅଜହରର ସାନ ଭାଇ । ଭାରତର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ । ଭାରତର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ୧୪ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏକା ଚୀନ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର ବିରୋଧ କରିଥିଲା ।

ଏହି ଘଟଣାକ୍ରମ ପରେ ବିନା କୌଣସି ଉଚିତ କାରଣ ନଥାଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ନେଇ ଚୀନକୁ କଡା ଜବାବ ଦେଇଛି ଭାରତ । ୟୁଏନରେ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରୁଚିରା କମ୍ୱୋଜ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏପରି କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଯେ, କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧରେ ପ୍ରମାଣ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଛି।

   Related Posts