LIFESTYLE
suno sunao
Aao Nxt
LIFESTYLE_728X90
suno sunao
AAo728x90 (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, odisha news,khabar odisha,news in oriya

ଦୋମୁହାଁ ଡ୍ରାଗନ୍; ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଜି-୨୦ ବୈଠକରେ ହେଲାନି ସାମିଲ, ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ

27/03/2023 at 8:33 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନର ଦୋମୁହାଁ ନୀତି । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଜି-୨୦ ବୈଠକରେ ସାମିଲ ହେଲାନାହିଁ  ବେଜିଂ । ହେଲେ ବୈଠକରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆମେରିକା ସହିତ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଜି-୨୦ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନୋଭେସନ ଇନସିଏଟିଭ୍ ମିଟିଂରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଠକରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଆସିଥିବା ଅନେକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମିଟିଂ ପରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହିତ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଚୀନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଭାରତର ଅଂଶ ବୋଲି ମାନୁନାହିଁ । ସେ ଏହାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ତିବତ୍ତର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଜି-୨୦ ସଦସ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ଗସ୍ତା କରିବା ଡ୍ରାଗନକୁ ବ୍ୟାକ୍ ଫୁଟକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି ।  

ଅନ୍ୟପଟେ ଚୀନ ଇଟାନଗର ବୈଠକକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି କି ନାହିଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ । ଏବାବଦରେ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଆପତ୍ତି ଉଠାଇନାହାନ୍ତି । ବେଜିଂ ଏଯାଏଁ ଭାରତରେ ଆୟୋଜନ ହେଉଥିବା ଜି-୨୦ ବୈଠକକୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଥିଲା । ଚୀନ୍ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ କିନ୍ ଗୈଙ୍ଗ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ ପାଇଁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ଗତବର୍ଷ ଭାରତ ଜି-୨୦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବା ନେଇ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିବା ପରେ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ବୈଠକ ହେବା ନେଇ ସଦସ୍ୟ ଦେଶଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲା । ଭାରତର ୨୮ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ବୈଠକ ହେବା ନେଇ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।  

   Related Posts