oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚିତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଲା ଚୀନ୍‌ର ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ମାନସରୋବର ହ୍ରଦ ନିକଟରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଖଞ୍ଜିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

21/08/2020 at 2:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୮: ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ତୁଟାଇବା ପାଇଁ ଲଗାତର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ବାଟକୁ ଆସୁନାହିଁ ଚୀନ୍ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍ ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି ମାନସରୋବର ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ମିଜାଇଲ ସିଷ୍ଟମ ଲଗାଇବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଚୀନ୍ ସରଫେସ୍ ୨ ଏୟାର ମିସାଇଲ ନିୟୋଜିତ କରିବା ପାଇଁ ସାଇଟ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ଏହାର କିଛି ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଓପନ ସୋର୍ସ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଡେଟରେସଫା ଏହି ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋ ଜାରି କରିଛି । ଫଟୋରେ ଲିପୁଲେଖ ନିକଟରେ ଟ୍ରାଇ-ଜଙ୍କସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାନସରୋବର ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ମିସାଇଲ ପାଇଁ ସାଇଟ୍ ନିର୍ମାଣ କାମ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି ।

ଏଲଏସିରେ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ବଢାଯାଇଥିବା ଗତିବିଦ୍ଧିକୁ ନଜରରେ ରଖି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ନିଜର ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଜଭୁତ କରିଛି । ଏହା ଅଧିନରେ ଫରଓ୍ବାର୍ଡ ଏୟାରବେସ ଉପରେ ସୁଖୋଇ ୩୦ ଏମକେଆଇ, ମିଗ୍ ୨୯ ଏବଂ ମିରାଜ ୨୦୦୦ର ଜାହାଜକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ଯେମିତିକି କୌଣସି ଦୁଃସାହାସିକ କାର୍ଯ୍ୟର ଜବାବ ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

ଚୀନ୍ ସହ ଲାଗି ରହିଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସୀର ନଜର ଏଲଏସି ଉପରେ ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ନଜର ରହିଛି । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସ୍ଥିତି ସହ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେକ ବେସ୍ କୁ ଅପଗ୍ରେଡ କରୁଛି । ଏଥିରେ ଦୃଢ ସେଲଟର ନିର୍ମାଣ, ରନଓ୍ବେର ଲମ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଅଧିକ ସଂଚାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts