oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ରେଶମ ସହରରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଧଳାଜହର କାରବାର, ଜଣେ ମହିଳା ଗିରଫ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ବନ୍ଦ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଝୁଲାପୋଲ, ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲର ଆକଳନ, ଇଟାଲୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ମେଲୋନୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା, ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟିନେଲେ ୩ କୋଟିର ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଗଡିବ ମା’ ବିରଜାଙ୍କ ସିଂହଧ୍ଵଜ ରଥ, ୯ ଦିନ ଧରି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଦେବୀ
  • ||
  • ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲୁରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୭ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୃତ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା, ମାଆଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତିପୀଠ
  • ||
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କଲା ଚୀନ

4/05/2022 at 8:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୫ : ଚୀନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଅଭିଯାତ୍ରୀ (ଆବିଷ୍କାର ବା ଉଦ୍ଭାବନ କାରୀ) ଦଳ ସମୁଦ୍ରପତନ ଠାରୁ ୮ ହଜାର ୮୩୦ କିମି ଉଚ୍ଚରେ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟ ଉପରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ସହିତ ଏହା ଥଣ୍ଡା ପରିବେଶଯୁକ୍ତ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟ ଉପରେ କାମ କରିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରସାରଣ କରିଛନ୍ତି।

ଖରାପ ପାଣିପାଗ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ସଞ୍ଚାଳିତ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଟି ଡାଟା ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ପାଇଁ ଉପଗ୍ରହ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସିଜିଟିଏନ (ଚାଇନା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟ୍‌ୱାର୍କ) ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଚାଇନାର ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ସିହ୍ନୁଆ ଅନୁସାରେ ଏହି ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରେଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତ୍ୟକ ୧୨ ମିନିଟରେ ପ୍ରସାରଣ କରିବା ପାଇଁ କୋଡ଼ ସିଷ୍ଟମ କରାଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପଛରେ ପକାଇଛି। ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ଏଭେରେଷ୍ଟର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ସମୁଦ୍ର ପତନଠାରୁ  ୮ହଜାର ୪୩୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ଏକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ସେତେ ବେଳକୁ ଚାଇନା ତିନୋଟି ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ସମୁଦ୍ର ପତନରୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୭ ହଜାର ୨୮ ମିଟର, ୭ ହଜାର ୯୯୦ ମିଟର ଏବଂ ୮ ହଜାର ୩୦୦ ମିଟର ଉପରେ  ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ସାରିଥିଲା ।  

ସିଜିଟିଏନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବେଜିଂର ସେହିଭଳି ଏବେ ସାତୋଟି ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ଯାହାକି ସମୁଦ୍ର ପତନରୁ ୫ହଜାର ୨୦୦ ମିଟରରୁ ୮ହଜାର ୩୦୦ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଷ୍ଟେସନକୁ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ଉପକରଣ ପାଖାପାଖି ୫୦ କି.ଗ୍ରା. ଆବଶ୍ୟକ ଓ ଏହାକୁ ଏଭେରେଷ୍ଟର ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ଷ୍ଟେସନଟି ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ପୋଲ୍‌ର ପାଣିପାଗ ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ରେକର୍ଡରେ ଥିବା ଶୂନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପୁରଣ କରି ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଡାଟା ସଂଗ୍ରହ କରିବ।

ଏହି ଅଭିଯାନଟି ଦଳ “ପୃଥିବୀ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଅଭିଯାନ ୨୦୨୨” ଅଧୀନରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଓ ନମୁନା ଅଭିଯାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଯାନଟି ବରଫର ମୋଟେଇ ଓ ତୁସାରର ମୋଟେଇ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ସେଠାରେ ସମୁଦ୍ର ପତନ ଠାରୁ ୫ହଜାର ୮୦୦ ମିଟରରୁ ୮ ହଜାର ୩୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ମଧ୍ୟରେ ତୁସାର ଓ ବରଫ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।  

ଏହି ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟର ସମୁଦ୍ରପତନ ଠାରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚତାରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ସବୁଜ କଠୋରୀ ସାନ୍ଦ୍ରତାରେ ଭିନ୍ନତା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାର ଲକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି।

ମୋଟ ୧୬ଟି ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ଓ ୨୭୦ରୁ ଅଧିକ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ରେ  ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କେବଳ ୧୩ଜଣ ପର୍ବତାରୋହୀ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ଅଭିଯାନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts