vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮୯୩୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିଲେ ଧୋନୀ, କାଟିଲେ କେକ୍ : ପତ୍ନୀ ସାକ୍ଷୀ ସେୟାର କଲେ ଭିଡିଓ
  • ||
  • କେବଳ ସ୍ପାଇସଜେଟ୍ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ବିମାନରେ ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି ତ୍ରୁଟି : ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା
  • ||
  • ୪୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ କୁଲ୍ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଜିତାଇଥିଲେ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍
  • ||
  • ଜନ୍ମଦିନରେ ଓ୍ୱିମ୍ବଲଡନ୍ ଦେଖିବାକୁ ପହଁଚିଲେ ମାହି, ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଫଟୋ
  • ||

ନେପାଳ ଜମିକୁ ଏମିତି କବ୍‌ଜା କରି ଚାଲିଛି ଚୀନ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେପି ଶର୍ମା ଓଲି ଦେଉଛନ୍ତି ନିରବ ସମର୍ଥନ

23/08/2020 at 8:42 PM

କାଠମାଣ୍ଡୁ ୨୩।୦୮:  ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ଯୋଜନାର ଅସଲ ମୁଖା ଭାରତ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ଖୋଲିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନେପାଳ ଡ୍ରାଗନକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇ ଚାଲିଛି। ଚୀନକୁ ଏହି ସମର୍ଥନ ଆଉ କେହି ନୁହେଁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେପି ଶର୍ମା ଓଲି ଦେଇଛନ୍ତି। ଓଲିଙ୍କ ମୁକ ସମର୍ଥନ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ ଧିରେ ଧିରେ ନେପାଳର ଜମି ନିଜ କବ୍‌ଜାକୁ ନେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଦେଖି ବି ଓଲି କିଛି ନଜାଣିବା ପରି ଅଜଣା ହେଉଛନ୍ତି। ନେପାଳର ସର୍ଭେ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ଏଗ୍ରିକଲଚର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ ସାତ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନେକ ଜାଗାରେ ନେପାଳର ଜମିକୁ କବ୍‌ଜା କରି ରଖିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଚୀନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢି ଚାଲିଛି।

ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ନେପାଳର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି(ଏନସିପି) ଚୀନ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି(ସିସିପି)କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି। ଚୀନ ନେପାଳର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣ  କରୁଛି ଏବଂ ନେପାଳ ଜମି ଉପରେ କବ୍‌ଜା କରି ଆଗକୁ ବଢି ଚାଲିଛି। ସିସିପି ଯେମିତି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନହୁଏ ଏହି ଭୟରେ ଓଲି ସରକାର ନିରବ ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗ୍ୟବଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନେପାଳର ସୀମା ବିବାଦ ଚୀନ ସହ ନୁହେଁ ଭାରତ ସହିତ ରହିଛି।

ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଏବଂ ମ୍ୟାପିଂ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ ନେପାଳର ସୀମାକୁ ଦୋଲଖାରେ ୧୫୦୦ ମିଟର ଭିତରକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। ଦୋଲଖାର କୋରଲାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖମ୍ବର ନମ୍ବର ୫୭କୁ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଖମ୍ବ ବିବାଦର କାରଣ ହୋଇଥିଲା ମାତ୍ର ଚୀନ ନେପାଳ ସରକାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲା। ଏପରିକି ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଉପରେ ଦସ୍ତଖତ ନକରିବାକୁ କହିଥିଲା। କାରଣ ଚୀନ ନେପାଳରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ନେପାଳର ଅନେକ ଗାଁକୁ ନିଜ ଦେଶରେ କଲା ମିଶ୍ରଣ

ସର୍ଭେ ଓ ମ୍ୟାପିଂ ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଗୋରଖା ଓ ଦାରଚୁଲା  ଜିଲ୍ଲାର ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ କବ୍‌ଜା କରି ରଖିଛି। ଗୋରଖାରେ ଖମ୍ବ ନମ୍ବର ୩୫, ୩୭ ଓ ୩୮ ଏବଂ ସୋଲୁଖୁମ୍ବୁରେ ଖମ୍ବ ନମ୍ବର ୬୨ର ଜାଗା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ନେପାଳର ସରକାରୀ ମ୍ୟାପ୍‌ରେ ଏହି ଗାଁକୁ ନେପାଳର ଅଂଶ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଏବଂ ଏଠାକାର ଲୋକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ୨୦୧୭ରେ ଏହାକୁ ତିବ୍ବତ ଅଟୋନୋମସ ରିଜନ(ଟିଏଆର)ରେ ସାମିଲ କରାଇ ନେଇଥିଲା।

   Related Posts