AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ତିକ୍ତତା ପରେ ସଂପର୍କ ଯୋଡିବାକୁ ପ୍ରୟାସ, ୩ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତଠୁ ଚାଉଳ ଆମଦାନୀ କଲା ଚୀନ

2/12/2020 at 8:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨।୧୨: ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଚୀନ ଭାରତରୁ ଚାଉଳ ଆମଦାନୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହାର କାରଣ ନିଜର ଯୋଗାଣ ସୀମିତ ହୋଇଯିବା ଏବଂ ଭାରତ ଚାଉଳ ଦାମରେ ମୂଲ୍ୟହ୍ରାସ କରିବାରୁ ଏହା ଚୀନକୁ ବେଶ୍ ସୁହାଇବା ପରି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଚୀନ ଏବେ ଭାରତଠୁ ଚାଉଳ ଆମଦାନୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଭାରତ ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଅଧିକ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଲଗାଇଛି।

ଚାଉଳରେ ଦୁନିଆରେ ଭାରତ  ହେଉଛି ସବୁଠୁ ବଡ ରପ୍ତାନୀକାରୀ ଦେଶ ଏବଂ ଚୀନ ହେଉଛି ସବୁଠୁ ବଡ ଆମଦାନୀକାରୀ ଦେଶ। ବେଜିଂ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଚାଉଳ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଗୁଣବତ୍ତାର ଦ୍ଵାହି ଦେଇ ଚୀନ ଭାରତଠୁ ଚାଉଳ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ଆସୁଥିଲା।

ଏହି ସଫଳତା ଏମିତି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେବେ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟରେ ସୀମାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଚାଉଳ ରପ୍ତାନୀକାରୀ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ବି ଭି କୃଷ୍ଣ ରାଓ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମ ଥର ଚୀନ ଭାରତଠୁ ଚାଉଳ କିଣିଛି। ଭାରତର ସଫଳ ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଚୀନ ଚାଉନ ଆମଦାନୀ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ।

ଶିଳ୍ପ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର-ଫେବୃଆରୀରେ ପରିବହନ ପାଇଁ ୧୦୦୦୦୦ ଟନ୍ ଭଙ୍ଗା ଚାଉଳ ଟନ୍ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୩୦୦ଡଲାରରେ ରପ୍ତାନି କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଚାଉଳ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ସାଧାରଣତଃ ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ଭିଏତନାମ, ମିଆଁମାର ଓ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଚାଉଳ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ। ଏହି ସବୁ ଦେଶଗୁଡିକରୁ ଚୀନ ଭାରତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ତୂଳନାରେ ଟନ୍ ପିଛା ୩୦ ଡଲାର ଅଧିକ ଦେଇ ଚାଉଳ ଅମାଦାନୀ କରୁଛି।

   Related Posts