scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୁପର ପାଓ୍ୱାର ହେବାକୁ ସୁପର ସୋଲଜର୍ ତିଆରି କରିଛି ଚୀନ୍, ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ସୈନିକଙ୍କୁ କରିଛି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଓ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶ

4/12/2020 at 3:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୪।୧୨:  ସୁପର ପାଓ୍ୱାର ହେବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରି ବସିଛି ଚାଇନା । ଖେଳୁଛି ସାଙ୍ଘାତିକ ଖେଳ । ସୁପର ପାଓ୍ୱାର ହେବା ନିଶାରେ ହିତାହିତ ଜ୍ଞାନ ଭୁଲି ବସିଛି ଡ୍ରାଗନ । ନିଜ ସୈନିକଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଓ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶ କରିବା ପାଇଁ ଜୈବିକ ଉପାୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ଏପରି ସାଙ୍ଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ । ଏହାସହ ସେ ଚୀନ ବାବଦରେ ଅନେକ ଗୁମର ଖୋଲିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଜନ୍ ରାଟକ୍ଲିଫ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରୁ ଚୀନ ଆମେରିକା ସମେତ ସାରା ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବଡ ବିପଦ । ଚୀନ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶ କରିବ । ସେ ଏହି ସମୟରେ ଏପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିବା ସହ ଆଗାମୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ  ମଧ୍ୟ ଏପରି ପନ୍ଥ ଅବଲମ୍ବନ ପାଇଁ କହୁଛନ୍ତି ।

ଦି ଓ୍ୱାଲ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ଜନ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ ସୈନ୍ୟ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଓ ଆର୍ଥିକ ବଳର ପ୍ରୟୋଗ କରି ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ନିଜ ହାତମୁଠାରେ ରଖିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି । ଚୀନର ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ଓ ଚାଇନା କମ୍ପାନୀମାନେ କେବଳ ସରକାରରେ ଥିବା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟର ଇଚ୍ଛା ଓ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଆଗକୁ ବଡାଇବା କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଚୀନର କମ୍ପାନୀମାନେ ଆମେରିକା କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଧିରେଧିରେ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଅପପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନର ଅନେକ ରଣନୀତିକୁ ଆମେରିକା ଭଣ୍ଡୁର କରିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ନିର୍ବାଚନରେ ଚୀନକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିଥିଲେ । ବାଇଡେନ୍ ମଧ୍ୟ ଚୀନର ଭୁଲ ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତି । ନିକଟରେ ଆମେରିକା ସରକାର ଚୀନ ସରକାରରେ ଥିବା ନେତା ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଆମେରିକା ଆସିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା, ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଓ ଅନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍କରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ପ୍ରବକ୍ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ନେତା ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପାଇଁ ଜାରି ଭିସା କେବଳ ୧ ମାସ ପାଇଁ ବୈଧ ରହିବ । ଅର୍ଥାତ ସେମାନେ ଆମେରିକାରେ ମାତ୍ର ୩୦ ଦିନ ହିଁ ରହିପାରିବେ ।  

   Related Posts