ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଦ୍ବିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ର ପରେ ଏବେ ଚୀନ ତିଆରି କରୁଛି ଦ୍ବିତୀୟ ତଥା କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ : ଅସଲି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଏହା ହେବ ୬ଗୁଣା ଅଧିକ ଉତପ୍ତ

17/12/2018 at 1:13 PM

ବେଜିଂ୧୭|୧୨:ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ବିଜ୍ଞାନ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି। ଆଜିକାଲି ବିଜ୍ଞାନର ଉନ୍ନତି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଚମତ୍କାରୀ ଶକ୍ତିରେ ଆଚମ୍ୱିତ କରେ। ଚୀନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ପ୍ରକୃତିକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ଚୀନର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର ତିଆରି ସମ୍ପନ୍ନହେବ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏବେ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି କରିବା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତ୍ୟ। ପ୍ରସ୍ତାବିତଏହି କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବିଶେଷତ୍ବ ହେଲା ଯେ, ଏହା ଅସିଲି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ  ୬ଗୁଣା ଅଧିକ ଉତପ୍ତ ହେବ।
 ଖଗୋଳ ବିଜ୍ଞାନଅନୁସାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନ୍ତସ୍ଥଳ ୧.୫୦ କୋଟି ଡିଗ୍ରି ସେଲସିଅସ ଯାଏଁ ଉତପ୍ତ ଥାଏ। ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି ପାଇଁ ପରିୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଜାରିରହିଛି। ଏହାର ନାଁ ‘ଇଷ୍ଟ’ ବା ଦ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସୁପରକଣ୍ଡକ୍ଚିଙ୍ଗ ଟୋକାମକ ବୋଲିନାଁ ଦିଆଯାଇଛି। ଚୀନର କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ତାପମାତ୍ରା ୧୦ କୋଟି ଡିଗ୍ରି ସେଲସିଅସ ହେବ।
 ସୂଚନାଅନୁସାରେ ଚୀନ ତିଆରି କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନାଭିକେନ୍ଦ୍ରରୁ ଉତ୍ପନ୍ନଶକ୍ତିକୁ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ସବୁଜ ଶକ୍ତି ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାକୁ ବିକଳ୍ପସୌରଶକ୍ତି ଭାବେ ମଧ୍ୟ କାମରେ ଲଗାଯାଇପାରିବ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପରମାଣବିକ ବିଘଟନ ଦ୍ବାରା ଏହିକୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉତ୍ପତ୍ତି ହେବ । ପୃଥିବୀଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୧୫କୋଟି କିଲୋମିଟରଦୂରରେ । ଫଳରେ ପୃଥିବୀରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ସୌରଶକ୍ତି ସଂକଟର ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ।

   Related Posts