oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ପୂର୍ବରୁ ୨୦ ନଭେମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିଲା ଶିଶୁ ଦିବସ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ବଦଳିଲା ୧୪ ତାରିଖକୁ

14/11/2021 at 8:51 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୪।୧୧ : ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୪ ନଭେମ୍ବରରୁ ଶିଶୁ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ଯାହା ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଶିଶୁ ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପଛରେ ଦୁଇଟି କାରଣ ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ଅର୍ଥାତ୍ ପିଲାମାନେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମଟି ପାଳନ କରାଯାଏ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପିଲାମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଚାଚା ନେହେରୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ପଡେ । ଶିଶୁ ଦିବସ ଦିନ, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କ୍ରୀଡା କିମ୍ବା ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ, ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ୧୪ ନଭେମ୍ବର ୧୮୮୯ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ତେଣୁ ପିଲାମାନେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଚାଚା ନେହେରୁ ନାମରେ ଡାକନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଯେ ନେହେରୁ ସବୁବେଳେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଜୀବନ ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା।ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଶିଶୁ ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ନଭେମ୍ବର ୧୪ରେ ନୁହେଁ, ନଭେମ୍ବର ୨୦ ରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ତାରିଖରେ ଶିଶୁ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ନେହେରୁଙ୍କର ୨୭ ମଇ ୧୯୬୪ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ନେହେରୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ୧୪ ନଭେମ୍ବର ଶିଶୁ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ଦିବସର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭଲ ପୋଷଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା । ନଭେମ୍ବର ୧୪ରେ ଭାରତରେ ବିଶେଷ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ବିଭିନ୍ନ ମଜାଦାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଫ୍ୟାନ୍ସି ଡ୍ରେସ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ଶିଶୁ ଦିବସ ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ଜାତୀୟ ଉତ୍ସବ ଯାହାକି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ।

   Related Posts