ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା, ଗତବର୍ଷ ୫ଶହ ୨୭ ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୃଷ୍ଟିରେ ଶିକାର

4/06/2019 at 2:52 PM

ଭଦ୍ରକ ୪|୬: ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅପପୁଷ୍ଟିରେ ଶିକାର ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବଢି ଚାଲିଛି ।   ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢି ଚାଲିଥିବାକୁ ଏବେ ଚିନ୍ତାଜନକ ସ୍ଥିତି । ସରକାର ଅଙ୍ଗନୱାଡିରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଛତୁଆ, ଅଣ୍ଡା ସବୁକିଛି ଦେଉଛନ୍ତି । ତଥାପି କିପରି, କାହିଁକି ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ପୁଷ୍ଟି ହୀନତା ମାତ୍ରା ବଢି ବଢି  ଚାଲିଛି  ? ଆହୁରି ଚିନ୍ତା ଜନକ ହେଲା, ପୁଷ୍ଟିହୀନ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଣାଯାଉଛି ।  

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା । ଏପ୍ରିଲ୍‌ରେ ଜାରି ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ତଥ୍ୟ । ଗତବର୍ଷ  ଭଦ୍ରକରେ ୫ଶହ ୨୭  ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୃଷ୍ଟିରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି  । ଛତୁଆ , ଅଣ୍ଡା ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସହ ଏକାଧିକ ଯୋଜନା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଶିଶୁ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶିକାର ହେବା ଉଦବେଗ ଜନକ ନିଶ୍ଚୟ ।

ଏପରିକି  ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯାଜପୁରର ନଗଡାର ସ୍ଥିତିଠୁ ଭଦ୍ରକର ସ୍ଥିତି ସଂଘାତିକ । ଆହୁରି ଚିନ୍ତାଜନକ ହେଲା , ପୁଷ୍ଟିହୀନ ଶିଶୁ ସରକାରଙ୍କ ପରିଚାଳିତ ପୁଷ୍ଚି ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି ।  ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ  ମାତ୍ର ୧୯ ଜଣ ଓ ମେ ମାସରେ ୧୮ ଜଣ ଶିଶୁ ଆସିଥିଲେ । ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୫ରୁ୨୦ ଦିନ ରହିବା ପରେ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଫେରିଛନ୍ତ ।

ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ବାସୁଦେବପୁରରେ  ୮୧, ଭଦ୍ରକରେ ୭୮, ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀରେ  ୬୬, ବନ୍ତରେ ୮୫, ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ୧୩୫, ଧାମନଗରରେ ୩୯ ଓ ତିହିଡିରେ ୪୩  ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୃଷ୍ଟିରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପଡୋଶୀ ବାଲେଶ୍ବର ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାଠୁ ଅଧିକ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ତେବେ ପୁଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ସେବା ଯତ୍ନ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ପୁଷ୍ଟିସାଧନ କେନ୍ଦ୍ର ସହ ଜଡିତ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଉପଦେଷ୍ଟାଙ୍କ ମତ । 

   Related Posts