scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶାହାଡୋଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ ୫ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

5/12/2020 at 7:21 PM

ଭୋପାଳ ୦୫/୧୨ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଜବଲପୁରର ଶହଡୋଲ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ । ଗତ ୬୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ ୫ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଅଲଗା ଅଲଗା ରୋଗ ଏବଂ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେଉଥିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ।

ଶହଡୋଲରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଭୋପାଳରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ସଞ୍ଚାଳକ ଛବି ଭରଦ୍ବାଜ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଉପ-ସଞ୍ଚାଳକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ସଚେତନ ହୋଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ । ଉପ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଟିମ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶିଶୁ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସଜାଡିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମଧ୍ୟ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଯାଞ୍ଚର ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଛବି ଭରଦ୍ୱାଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହାକି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା । ଆଶା, ଉଷା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଏନଏନଏମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ରୋଗରେ ପଡିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଶିଶୁକୁ ଠିକ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts