୧୬ ମାସର ଶିଶୁକୁ ବଞ୍ଚାଇଦେବ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ, କ୍ରାଉଡ୍ ଫଣ୍ଡିଂରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ସାଂସଦଙ୍କ ନିବେଦନ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 15, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜଣେ SMA ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ କିଣିବା ପାଇଁ  କ୍ରାଉଡ୍ ଫଣ୍ଡିଂରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି AAP ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ସିଂ। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସଞ୍ଜୟ ସିଂ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ 16 ମାସର ଶିଶୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ପାଇବ ନାହିଁ, ତେବେ ତାର ଜୀବନ ଗୁରୁତର ବିପଦରେ ପଡ଼ିବ।

ସଞ୍ଜୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଯଦି ବେହାନ୍ତ ଜୈନ ଦୁଇ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଏହି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ମାଆ ଜଣେ ଚାଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଶିଶୁର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଚାକିରି ଛାଡିଥିଲେ।

ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସଞ୍ଜୟ ସିଂ ଦେଶ ତଥା ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଶିଶୁର ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ଉଚିତ ବୋଲି ସାଂସଦ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସଞ୍ଜୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, 'ଯେଉଁମାନେ ୧୦୦ ରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହାୟତା କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯିବ। ଦୟାକରି ଆପଣ ଯେତେ ସମ୍ଭବ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ମୁଁ କର୍ମୀ, ବିଜେପି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ମୁଁ ଏହି ପିଲା ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଉଛି। ସ୍ପାଇନାଲ ମସ୍କୁଲାର ଆଟ୍ରୋଫି ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗ। ଏହା ସ୍ନାୟୁ କୋଷଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତି ଘଟାଏ, ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ମାଂସପେଶୀକୁ ବୈଦୁତିକ ସଙ୍କେତ ପଠାଇଥାଏ।

SMAରେ ପୀଡିତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ବୟସରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଇଂଜେକ୍ସନ ବଞ୍ଚାଇଦେବ। ଯାହାର ନାଁ ଜୋଲଜେନସ୍ମା, ଏହି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଜିନ୍ ଥେରାପି, ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଔଷଧ,  ଯାହା ଆଶାଜନକ ଫଳ ପ୍ରଦାନ କରେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.