scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ, ଏକ୍ସ ଯୁଗରେ ଚିଠି’ର ଅସ୍ଥିତ୍ୱ, ଝିଅଙ୍କ ପାଖକୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି

4/02/2024 at 8:59 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୪।୦୨ : ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ଭୁବନେଶ୍ବର କଳାମଣ୍ଡଳ ପରିସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଥିବା ଅକ୍ଷରଭୂମିରେ ଓଡ଼ିଆରେ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଡକ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ ରଞ୍ଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ।

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ଭୁବନେଶ୍ବର କଳାମଣ୍ଡଳ ପରିସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଥିବା ଅକ୍ଷରଭୂମିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଡକ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ ରଞ୍ଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ । ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟଲ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଅଟକିଯାଇଥିଲେ ପୁରୁଣା ଚିଠି ପରମ୍ପରାର ଷ୍ଟଲ ନିକଟରେ । ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ, ଟ୍ବିଟର ଯୁଗରେ ଚିଠି ତା’ର ଅସ୍ଥିତ୍ବ ହରାଉଥିବା ବେଳେ ଶହ ଶହ ଓଡ଼ିଆ ଏହି ଅବସରରେ ଚିଠି ଖଣ୍ଡେ ଲେଖିବାକୁ ନେଇ ଖୁବ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ । ଏହାରି ଭିତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଚିଠିଲେଖା ।  ଏଭଳି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା ନକରି ପୋଷ୍ଟକାର୍ଡ଼ ଖଣ୍ଡେ ଧରି ଚିଠି ଲେଖିବାକୁ ବସିପଡ଼ିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି । ସୁନ୍ଦର ଓଡ଼ିଆ ଅକ୍ଷରରେ ନିଜ ଝିଅ ପାଖକୁ ଲେଖିଥିଲେ ଚିଠି । ଚିଠି ଲେଖିବା ବେଳେ ସେ ବେଶ୍‌ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ଏତେ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଚିଠି ଲେଖିବାର ସୁଯୋଗ ତାଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦିତ କରିଥିଲା  । ଚିଠି ଲେଖିବା ପରେ ଏଥିରେ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଲଗାଇବା ସହ  ଚିଠିଟିକୁ ନେଇ ସେଠାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପୋଷ୍ଟ ଲେଟର ବକ୍ସରେ ପକାଇଥିଲେ । ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଆରେ ଚିଠି ଲେଖିବା ପ୍ରତି ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଡକ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ ରଞ୍ଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ରହିଥିବା କଥା କହିଥିଲେ ତାଙ୍କ ସହ ଆସିଥିବା ଜଣେ ସହଯୋଗୀ ।

ବିଚାରପତିଙ୍କର ଏଭଳି ଚିଠି ଲେଖା ଦୃଶ୍ୟ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୃଶ୍ୟକୁ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହୋଇଥିଲା । ସେପଟେ ପୁରୁଣା ଚିଠି ପରମ୍ପରାକୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ପୁଣି ଥରେ ଉଜ୍ଜିବୀତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିନିଧି ଜଣକ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଏଭଳି ଆଗ୍ରହକୁ ଦେଖି ବେଶ୍‌ ଖୁସିବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଆ ନହୋଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କର ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରତି ଥିବା ଭଲପାଇବା ଦେଖି ଆନନ୍ଦିତ ହୋଇଥିଲେ  ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ।

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ  ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଆହୁରି ସମୃଦ୍ଧ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯେଉଁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି । ତାହାକୁ ଯେତେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ବି କମ୍‌ ହେବ । ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ନେଇ ଏତେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦେଶ ବିଦେଶର ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଭିତରେ ଅପୂର୍ବ ଉତ୍ସାହ ଆଣିଛି ।  

   Related Posts