scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବଦଳିଲା ଡାକ ଘର ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ନିୟମ: ଏବେ ଅତିକମରେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଏତିକି ଟଙ୍କା, ନହେଲେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଆକାଉଣ୍ଟ

30/11/2020 at 7:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୧୧ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡାକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଅଛି କିମ୍ବା ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକଘରେ ଜମା ଖାତା ବା ସଞ୍ଚୟ ନିୟମ ବଦଳି ଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରେ ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ପରିମାଣ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ସେହି ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଏହି ନିୟମ ଡିସେମ୍ବର ୧୨ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଯଦି ଆପଣ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖୁନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅଧୀନରେ କେବଳ ଚେକବୁକ୍ ସୁବିଧା ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅତିକମରେ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ବାଲାନ୍ସ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚେକବୁକ୍ ନାହିଁ, ସେମାନେ ଅତିକମରେ ୫୦ ଟଙ୍କା ବାଲାନ୍ସ ରଖିପାରିବେ । ଡାକ ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ପରେ ସମସ୍ତ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅତି କମରେ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୫ଶହ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଥିବ ସେମାନେ ୧୧ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅତି କମରେ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।  ନଚେତ୍ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ବାବଦକୁ ଶହେ ଟଙ୍କା କଟାଯିବ ।

ପୋଷ୍ଟ ବିଭାଗର ନୂଆ ନିୟମ ଏବଂ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ନାହିଁ, ତାଙ୍କୁ ଶହେ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ଏବଂ ୧୮ ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍ଟି ସେବା ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ​‌ତେବେ ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଦିନ ଅଣଦେଖା କରିବେ ତାଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଏହିପରି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଡାକଘର ଏବଂ ସବ୍ ଅଫିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts