Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ: ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ନିଲମ୍ୱିତ ହେଲେ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, କହିଥିଲେ ମୋ ମୁଣ୍ଡର ଦାମ୍‌ କଣ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ?
  • ||
  • ବାରିପଦା:ସରକାରୀ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୪ ଦୋକାନ ଓ ହୋଟେଲ ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||

ଚୀନ୍-ତାଇୱାନ ଉତ୍ତେଜନାରେ ଘନଉଛି ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା, ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ଜାରି ରଖିଛି ସମରାଭ୍ୟାସ

10/08/2022 at 6:20 PM

ତାଇପେଇ ସିଟି ୧୦।୮: ଆମେରିକା ପ୍ରତିନିଧିସଭା ବାଚସ୍ପତି ନାନ୍ସୀ ପେଲୋସୀଙ୍କ ସଫଳ ତାଇୱାନ ଯାତ୍ରା ଚୀନ୍‌ ଆଖିରେ ଏବେ କଣ୍ଟା ପାଲଟିଛି। ପେଲୋସୀଙ୍କୁ ଅଟକାଇବାରେ ବିଫଳ ଚୀନ୍‌ ଏବେ ତାଇୱାନ ଉପକୂଳକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ଼ କରୁଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୪ ତାରିଖରୁ ସମରାଭ୍ୟାସ ବାହାନାରେ ଚୀନ୍‌ ତାଇୱାନର ସବୁ ଉପକୂଳକୁ ଅବରୋଧ କରି ରଖିଛି। ଚୀନ୍‌ ସମରାଭ୍ୟାସ ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ତାଇୱାନ ପୂର୍ବ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଗତିବଧି ବଢାଇଛି।

୪ ଦିନରୁ ଅଧିକ କାଳ ହେଲା ତାଇୱାନ୍ ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ରେ ସମରାଭ୍ୟାସ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ ଗତ ରବିବାର ଶେଷ ଅଭ୍ୟାସ  କରିବାର ଥିଲା। ତେବେ  ତାଇୱାନ ଉପକୂଳରୁ ଏବେ ହଟୁନି ଚୀନ୍‌। ସୋମବାର ଅଭ୍ୟାସ କାଳରେ ଚୀନ୍‌ ତାଇୱାନ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ର ସମେତ ଭୂ-ଭାଗକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ଼ କରିବା ସହ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ବି ଉଡାଇଥିଲା। ଚୀନ୍‌ ପ୍ୟୁପିଲସ୍ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି( ପିଏଲଏ)ର ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ଏହି ସମରାଭ୍ୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର  ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିବା କହିଛି।

ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ଚୀନ୍‌ ସେନା ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡାଜାହାଜ ରୋଧୀ ଆକାଶରୁ ପୋତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର କ୍ଷମତା ପରଖୁଥିବା କହିଛି। ଯାହା ଏବେ ଜାରି ରହିବ। ତେବେ ବୁଧବାର ତାଇୱାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ସେନାର ପାଖାପାଖି ୨୦ଟି ଜାଜାହ ତାଇୱାନ ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ଚୀନ୍‌ ହରତକତରେ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଯଦି ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରସମିତ ନ ହେଲା ତେବେ ଯୁଦ୍ଧରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହେବାର ଏବେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।

   Related Posts