scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସମ୍ମେଦ ଶିଖର ହେବ ନାହିଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ, ବିବାଦ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

5/01/2023 at 7:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଝାଡଖଣ୍ଡର ପାରସନାଥ ସ୍ଥିତ ଜୈନ ସମାଜର ପବିତ୍ର ତୀର୍ଥ ସ୍ଥଳ ସମ୍ମେଦ ଶିଖରକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁସାରେ, ଏହା ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ହେବ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଇକୋ ଟୁରିଜିମ ଗିତିବିଧି ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାରସନାଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଦ ଏବଂ ମାଂସ ବିକ୍ରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଜୈନ ସମୁଦାୟ ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସମ୍ମେଦ ଶିଖରଜୀକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ନେଇ ଝାଡଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଜୈନ ସମୁଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଫେରାଇ ନେବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଧାର୍ମିକସ୍ଥଳୀର ପବିତ୍ରତା ହ୍ରାସ ହେବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଜୈନ ସମାଜ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଜୈନ ସମାଜର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ, ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ।

ପାରସନାଥ ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । କମିଟିରେ ଦୁଇ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏହାସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନଜତି ସମାଜରୁ ଜଣଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ ।  

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୧୯ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମ୍ମେଦ ଶିଖରଜୀକୁ ଇକୋ ପର୍ଯ୍ୟନଟସ୍ଥଳୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଝାଡଖଣ୍ଡ ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ଏଥିପାଇଁ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୨୨ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ନେଇ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ନିକଟରେ ମଦ ଏବଂ ମାଂସ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts