scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ସ୍କିମ୍: ସାରା ଦେଶରେ କ୍ୟାସଲେସ୍‌ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ମୋଦୀ ସରକାର

4/12/2023 at 11:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି। FICCI ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଘଟୁଥିବା ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସଂଖ୍ୟା ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏଷ୍ଟୋନିଆର ଜନସଂଖ୍ୟା ସହିତ ସମାନ। ପ୍ରାୟତଃ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏକ ବଡ ଯୋଜନା ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆସନ୍ତା ତିନି-ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ କ୍ୟାସଲେସ୍‌ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ପରିବହନ ସଚିବ ଅନୁରାଗ ଜୈନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବାଧିକ। ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

Road Transport and Highways Secretary ଅନୁରାଗ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଏବଂ କ୍ୟାସଲେସ୍ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ସଂଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ, ୨୦୧୯ର ଏକ ଅଂଶ। କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସହଯୋଗରେ ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାକୁ ସାରା ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ, ଦୁର୍ଘଟଣାର ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘Golden Hour’ କୁହାଯାଏ। ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ତଥା ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts