Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତନାଘନା, ଗୁଳିମାଡ଼ ସ୍ଥାନରେ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • କଟକ: ସବ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫିସରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ରେକର୍ଡ ରୁମ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜେଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||

ଟେଷ୍ଟିଂ, ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଏବଂ ମାସ୍କ…କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ୬ ମନ୍ତ୍ର

23/12/2022 at 7:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମଣ୍ଡଭିୟ ଭାରତରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ବୈଠକରେ ସତର୍କ ରହିବା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ୍, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅକ୍ସିଜେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଫୋକସ କରିବା କଥା କୁହାଯାଇଛି । ଏହାରି ଭିତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କିଛି ଜରୁରୀ ଉପାୟ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କଟକଣା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସକର୍ତ ରହିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି।

  1. ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟିଂ ସେଣ୍ଟର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଆରଟି-ପିସିଆର ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଜେନ ଟେଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।
  2. ଇନଫ୍ୟୁଏଞ୍ଜା ପରି ରୋଗ ମାମଲାରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ୱନ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହିପରି ରୋଗୀଙ୍କ ଡାଟା କେନ୍ଦ୍ର ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି ।
  3. ପଜିଟିଭ କରୋନା ମାମଲାର ଜିନୋମ ସିକ୍ୱେସିଂ ପାଇଁ ପଠାଇବାକୁ ସରକାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ କୌଣସି ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆସିଛି କି ନାହିଁ ତା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବ ।
  4. ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ୍, ଅକ୍ସିଜେନ ସିଲିଣ୍ଡର, ଔଷଧ ଆଦିର ଉପଲବ୍ଧତା ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ସଠିକ୍ ଏବଂ ତତ୍କାଳ ସୂଚନା ପାଇଁ ସବୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମକ ଡ୍ରିଲ କରିପାରିବେ ।
  5. କରୋନା ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।
  6. ବଜାର କମିଟି, ରେସିଡେନସିଆଲ ସୋସାଇଟି, ନାଗରିକ ସଂଗଠନ ସହ ମିଶି ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ନେଇ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts