scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଜନଗଣନାରେ ପଚରାଯିବ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ : ଭୁଲ୍ ତଥ୍ୟ ଦେଲେ ଲାଗିବ ଜୋରିମାନା

16/01/2020 at 12:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୧: ଦେଶରେ ୨୦୨୧ ଜନଗଣନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇ ସାରିଛି। ଜାତୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ରେଜିଷ୍ଟାରକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଅପ୍ରେଲ୍ ୧ତାରିଖରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ତାରିଖ ଯାଏଁ କର୍ମଚାରୀ ଘର-ଘର ଯାଇ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବେ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ହାଉସ୍ ଲିଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ହାଉସିଙ୍ଗ୍ ସେନ୍ସସ ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଲଗାଯାଇଛି।

ଜନଗଣନା ଅଧିକାରୀ ଅପ୍ରେଲ୍ ୧ତାରିଖରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ତାରିଖ ଯାଏଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହାଉସିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ହାଉସିଙ୍ଗ୍ ଜନଗଣନା ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟରେ ଘରେ ଆସୁଥିବା ମୁଖ୍ୟ ପରିବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ବୋତଲ ବନ୍ଦ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ  ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ।

​‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଟିଭି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ। ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭରୁ ବଞ୍ଚିତ ଲୋକଙ୍କ ଯାଏଁ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହାକୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭାବେ ପୂରଣ କରାଯିବ।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଭୁଲ୍ ତଥ୍ୟ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଭୁଲ୍ ଜବାବ ଦେଇଥାଆନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଲଗାଯିବ। ଜୋରିମାନା ରାଶି ୧୦୦୦ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ।

   Related Posts