suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲେ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଝଟକା, ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୪% ଟପିଲା କରେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଡେଫିସିଟ୍

29/12/2022 at 7:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆର୍ଥିକ ମୋର୍ଚ୍ଚାରୁ ନୈରସ୍ୟ ଜନକ ଖବର ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ଭାରତର କରେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଡେଫିସିଟ୍ (ସିଏଡି) ବଢିଯାଇଛି । ଆରବିଆଇର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ସିଏଡି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଜିଡିପିର ୪.୪ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବର ତ୍ରୈମାସରେ ୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

ଆରବିଆଇ ଡାଟା ଅନୁସାରେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୨-୨୩ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୩୬.୪ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର( ଜିଡିପିର ୪.୪ ପ୍ରତିଶତ) କ୍ଷତି ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସରେ ସିଏଡି ୧୮.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର (ଜିଡିପିର ୨.୨ ପ୍ରତିଶତ) ଥିଲା । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ତ୍ରୈମାସର ୯.୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର (ଜିଡିପିର ୧.୩ ପ୍ରତିଶତ) ଥିଲା ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୦୨୨-୨୩ରେ କରେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଡେଫିସିଟ୍ ବଢିବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ ବାଣିଜ୍ୟିକ କ୍ଷତି । ବସ୍ତୁ ଗୁଡିକର ବ୍ୟବସାୟୀକ କ୍ଷତି ୨୦୨୨-୨୩ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସରେ ୬୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ବଢି ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୮୩.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ହୋଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଉଚ୍ଚ ବାଣିଜ୍ୟିକ କ୍ଷତି ଯୋଗୁଁ କରେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଡେଫିସିଟ୍ ବଢିଥାଏ । ଏହା ଅର୍ଥନୀତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭଲ ଖବର ନୁହେଁ । ଏହା ଜରିଆରେ ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ଆକଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଦେଶରେ ରପ୍ତାନୀ ଠାରୁ ଆମଦାନୀ ଅଧିକ ହେଲେ ସିଏଡି ବଢିଥାଏ ।      

   Related Posts