ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

Airtelରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିବ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ, ୧୭୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡିଲ୍‌

1/07/2020 at 11:33 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୭: ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆମେରିକାର ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶର କମ୍ପାନୀ ଭରସା ବଢାଇଛନ୍ତି ।  ଆମେରିକାର କାର୍ଲାଇଲ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏୟାରଟେଲ୍‌ର ଡ଼ାଟା ସେଣ୍ଟର , Nxtra Dataରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନରେ ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରବାର ୧.୭୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି । ବୁଧବାର ଦିନ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରି ଏହା କୁହାଯାଇଛି ।  ଏହାଦ୍ୱାରା Nxtraର ମୁଲ୍ୟାଙ୍କନ ୧.୨ ଅରବ ଡଲାର ହୋଇଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଯାହାକି ୯.୦୮୪ଟଙ୍କାରୁ ବି ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଚୁକ୍ତି ହେଇଯିବା ପରେ କାର୍ଲାଇଲ ଉଦ୍ୟୋଗର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ରହିବ ଓ ବାକି ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଏୟାରଟେଲ୍‌ର ରହିବ ।

ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓରେ ଫେସ୍‌ବୁକ ସମେତ ୧୧ଟି କମ୍ପାନୀ ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି । ୨୪.୭ ପ୍ରତିଶତର ଅଂଶଧନ ବଦଳରେ ୧,୧୫,୬୯୩.୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ହୋଇଛି । ଏୟାରଟେଲ୍‌ରେ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର କାର୍ଲାଇଲ୍‌ ଗ୍ରୁପ ୪୯ କୋଟି ଡଲାର (୩,୭୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା)ରେ ପିରାମଲ ଫାର୍ମାର ଅତିକମ୍‌ରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ହାସଲ କରିବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଶନିବାର ପିରାମଲ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଟେଲିକମ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏୟାରଟେଲର ପ୍ରମୋଟର କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଟେଲିକମ୍ ସେୟାର ବିକ୍ରି କରି ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପୁଞ୍ଜି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ ପ୍ରମୋଟର କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଟେଲିକମ୍ ସେୟାର ପିଛା ୫୫୮ ଟଙ୍କା ହାରରେ ୨.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବ। ଭାରତୀ ଟେଲିକମ୍‌ ୫୫୮ଟଙ୍କ ପ୍ରତି ସେୟାର ଦର ହିସାବରେ ୧୫ କୋଟି ସେୟାର ବିକ୍ରି କରି ଏକ ଅରବ ଡାଲର ଯୋଗାଡ କରିବାକୁ ଜେପି ମୋର୍ଗାନ ସହିତ ସଂପର୍କ କରିଛି । ହି ହାର ମେ ୨୨ ରେ ସେୟାର ପିଛା ୫୯୩.୨ ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ଛଅ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଅଟେ। ଏହାଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀକୁ ରଣ ଭାରରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏୟାରଟେଲରେ ଭାରତ ଟେଲିକମ୍ ପ୍ରାୟ ୪୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଧାରଣ କରିଛି। ଭାରତ ଟେଲିକମରେ ସୁନୀଲ ଭାରତୀ ମିତ୍ତଲ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ପ୍ରାୟ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ରହିଛି।

   Related Posts