କୋଇଲା ଖାଦାନରେ କାମ କରୁଥିଲେ ପିତା, କ୍ରିକେଟର ନୁହେଁ ସେନାବାହିନୀରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଉମେଶ ଯାଦବ

Published By : Prameya-News7 Bureau | April 30, 2020 IST

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୩୦|୦୪: ନିଜ ବୋଲିଂରେ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଉମେଶ ଯାଦବଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିଅର ଆକର୍ଷଣୀୟ ରହିଛି । ସେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ବିଦର୍ଭ ତରଫରୁ ଖେଳିଥାନ୍ତି । ସେ ଏବେ ଅଧିକାଂଶ ଟେଷ୍ଟ୍ ମ୍ୟାଚ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ୧୯୮୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ରେ ସେ ଦେବାରିଆରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ରହୁଥିଲେ । ସେ ଖାପରଖେଡାରେ କୋଲ ଲିମିଟେଡ୍ କଲୋନୀରେ ରହିବା ସହ କୋଇଲା ଖାଦାନରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ସେଠାରେ ଉମେଶ ପିଲାଦିନୁ ବଡ ହୋଇଥିଲେ ।

ଉମେଶ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ବିଦର୍ଭ ତରଫରୁ ଖେଳିଥାନ୍ତି । ସେ ବିଦର୍ଭର ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ଯିଏ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଟେଷ୍ଟ୍ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି । ନିଜ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିଅର ପୂର୍ବରୁ ସେ ସେନା କିମ୍ବା ପୋଲିସରେ ଚାକିରୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ସେ ସିପାହୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ସେ ଟେନିସ୍ ବଲରେ ଖେଳିଥିଲେ । ବିଦର୍ଭର ଅଧିନାୟକ ପ୍ରିତମ ଗନ୍ଧେ ଉମେଶଙ୍କ କ୍ଷମତା ବୁଝି ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

{"id":262524,"width":695,"height":578,"sizeSlug":"large"}

ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନି ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ତାଙ୍କ ପିତା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏକା ଗ୍ରାମର କୋଇଲା ଖଦାନରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ସେ ଏପ୍ରିଲ ୧୬, ୨୦୧୩ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ଫ୍ୟାସନ୍ ଡିଜାଇନର୍ ତାନ୍ୟା ବାଧବାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରାୟ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୪୦ କିମି ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରିଥାନ୍ତି । ସେ ସ୍ୱିଂ ଓ ବାଉନସର୍ ବୋଲିଂ କରିଥାନ୍ତି । ସେ ଦୁଲୀପ ଟ୍ରଫିରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଓ ଭଭିଏସ ଲକ୍ଷ୍ଣଣଙ୍କୁ ଆଉଟ କରି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପାଇଥିଲେ ।

ସେ ୪୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ୧୩୦ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୭୫ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ୧୦୬ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲା ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.