AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଗୁଲମର୍ଗ ସ୍କିଂ ରିସର୍ଟରେ ହିମସ୍ଖଳନ, ଫସିଲେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଟୁରିଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବ ଦାସ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ.ପି ଦାସ କରିବେ ତଦନ୍ତର ତଦାରଖ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଟ୍ୱିନସିଟିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ବଜେଟ୍: ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିପଡ଼ିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ, ୯ ଆହତ
  • ||

ପାଠ ପଢିବାକୁ ଏବେ କାନାଡା, ଗତବର୍ଷ ୧.୩୯ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଓଟାଓ୍ବା ଦେଇଛି ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍

18/02/2020 at 3:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୨: କାନାଡାରେ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ କାନାଡାରେ ୪ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ପରମିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି । ୧.୩୯ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ଙ୍କୁ ଏହି ପରିମିଟ୍ ମିଳିଛି । ମୋଟ୍ ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ୩୪.୫ ପ୍ରତିଶତ । ଭାରତ ପରେ ଚୀନ୍ ର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏହି ପରିମିଟ୍ ଅଧିକ ମିଳିଛି । ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ।

୨୦୧୮ରେ କାନାଡା ୩.୫୫ ଲକ୍ଷ ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ କରିଥିଲା । ୨୦୧୮ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୯ରେ ୧୩.୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ପରମିଟ୍ ମିଳିଛି । ଗତ ୩ ବର୍ଷର ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଚୀନ୍ ଛାତ୍ରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପରମିଟ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।  କାନାଡାରେ ପଢିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମଶଃ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

୨୦୧୯ରେ ଚୀନ୍ ର ୮୪୭୧୦ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୬୫ କମ୍ । ସେହିଭଳି ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ସଂଖ୍ୟାରେ ୩୦.୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ୨୦୧୮ରେ ୧.୦୭ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ମିଳିଥିଲା । ୨୦୧୯ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ୧.୩୯ ଲକ୍ଷ ହୋଇଛି । ୨୦୧୭ରେ ଭାରତୀୟ ୮୨୯୯୦ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏହି ପରମିଟ୍ ମିଳିଥିଲା । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ, ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬୮.୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

କାନାଡା ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ତା ଦେଶରେ ପଢାଇବାକୁ ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ଦେଇଥାଏ । ଷ୍ଟଡି ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ବାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍ବୀକୃତି ପତ୍ର ଏବଂ ବୈଧ ପାସପୋର୍ଟ ଅଥବା ଯାତ୍ରା କାଗଜପତ୍ର ଥିବା ଜରୁରୀ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବାକୁ ପଡିବ । କୌଣସି ଅପରାଧିକ ରେକର୍ଡ ନଥିବା ଜରୁରୀ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଭଲ ଥିବା ଜରୁରୀ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଇବାକୁ ପଡିବ ।

ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୧୫-୧୮ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । କୌଣସି ବି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଓ୍ବେବସାଇଟ୍ ରେ ଏହାର ସୂଚନା ମିଳିଯାଇପାରିବ ।

   Related Posts