କ’ଣ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଖାଇ ପାରିବେ କି ପିଆଜ ?

Published By : Prameya-News7 Bureau | November 20, 2023 IST

ମୁମ୍ଵାଇ ୨୦।୧୧: ମଧୁମେହ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଯାହା କେବଳ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦ୍ଵାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହିତ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସମୟ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ଲଡ୍‌ ସୁଗାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହିତ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି କେଉଁ ଜିନିଷ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଏଡାଇବାକୁ ପଡିବ । ଅନେକ ସୁସ୍ଥ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପିଆଜ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ କି ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ରୁହନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା….

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରର ରୋଷେଇ ଘରେ ପିଆଜ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ ସାଲାଡ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ । ପିଆଜରେ ଥିବା ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏକ ଔଷଧ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଫାଇବର ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ପରି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପିଆଜ ଖାଇ ପାରିବେ କି?

ପିଆଜରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ସୋଡିୟମ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବସ୍, ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଇତ୍ୟାଦି ଥାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପିଆଜରେ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଥାଏ। ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ୍‌ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ ।

ମିଳିଥାଏ ଏହି ଫାଇଦା

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।  ପିଆଜରେ ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଫାଇବର ଶରୀରର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ଆମ ହଜମକୁ ଭଲ ରଖେ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ସହିତ ଏହା ହାର୍ଟ ସମସ୍ୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.